fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Następca Aventadora może pojawić się dopiero w 2024 roku

Następca Aventadora może pojawić się dopiero w 2024 roku

Przyszłość Lamborghini jest niepewna. Jak wynika z informacji opublikowanych na łamach Automobile Magazine, dyrektor generalny Volkswagen Group – Herbert Diess – dał wyraz swojemu niezadowoleniu z wyników finansowych Lamborghini, wskazując na Ferrari jako wzór do naśladowania.

Najnowsze wiadomości sugerują, że włoska marka z Sant’Agata Bolognese planuje odwlec debiut Aventadora i Huracana ze względu na coraz bardziej restrykcyjne normy emisji spalin, skutecznie odsiewające z rynku silniki V12. Ten pierwszy model miałby pojawić się w sprzedaży dopiero w 2024 roku, czyli około 12 miesięcy wcześniej od następcy Huracana. Powód jest trywialny – Volkswagen Group nie chce wydawać pieniędzy na modernizacje silnika V12. Zamiast tego planowane jest zastosowanie 4-litrowego V8 w obu pojazdach.

Z wyliczeń producenta wynika, że samo dostosowanie silnika V12 do standardów emisji spalin Euro 7 wymagałoby wkładu finansowego nawet na poziomie 550 milionów dolarów. Dla porównania około 450 milionów dolarów mogłoby kosztować opracowanie Aventadora i Huracana opartych na tym samym podwoziu z włókna węglowego i dzielących wiele wspólnych komponentów, w tym: kluczowe elementy zawieszenia, przekładnię, układ kierowniczy i hamulcowy, jak również technologie multimedialne. Za jednostkę napędową miałoby posłużyć wspomniane wcześniej 4-litrowe V8, ewentualnie wspierane przez silniki elektryczne. 

Wiele wskazuje także na to, że Maurizio Reggiani, pragnący pozostać przy wytwarzaniu jednostek V12, może mieć związane ręce. Dyrektor techniczny w lipcu 2018 roku zarzekał się, że marka nie chce rezygnować z wolnossących silników V10 i V12.

Ostatecznie decyzja Lamborghini na realizację wspomnianej strategii może oznaczać, że cykl produkcyjnych obecnej generacji Huracana i Aventadora zostanie przeciągnięty nawet o kolejne 4 lata. Być może w międzyczasie oba modele przejdą kolejne modernizacje. 

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Poprzedni wpis
Ferrari 488 Pista po tuningu Noviteca. Ma 802 KM
Następny wpis
Abarth 695 Rivale

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
Udostępnij

Następca Aventadora może pojawić się dopiero w 2024 roku