fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Oto silnik M20 w pełnej krasie – 3.0 V6 630 KM

Oto silnik M20 w pełnej krasie – 3.0 V6 630 KM

Nazywa się Nettuno i zwiastuje rozpoczęcie nowej ery dla włoskiej marki z trójzębem w logo. Będzie pracować jako jednostka napędowa w supersamochodzie MC20, którego premiera zapowiadana jest na wrzesień 2020 roku. Za opracowanie silnika odpowiedzialny jest zespół z Maserati Innovation Lab.

Obecnie w obrębie historycznego kompleksu przy ulicy Via Emilia Ovest prowadzone są prace modernizacyjne mające na celu przygotowanie lakierni oraz linii produkcyjnej do rozpoczęcia wytwarzania zupełnie nowego modelu nazwanego MC20

Według Maserati najnowszy silnik jest rewelacyjny pod względem technicznym i korzysta z innowacyjnych rozwiązań chronionych międzynarodowymi patentami. Projekt zrodził się z pasji i zaangażowania zespołu wysoko wykwalifikowanych techników i inżynierów. To właśnie Nettuno będzie sercem MC20, auta opracowanego w 100% w Modenie. Jednostka rozwija 630 KM przy 7500 obr./min oraz aż 730 Nm dostępnych w zakresie od 3000 do 5500 obr./min. Inżynierom udało się osiągnąć tak wysoką moc dzięki zastosowaniu systemu twin-turbo. Silnik mierzący 1000 mm szerokości, 650 mm wysokości i 600 mm długości, waży mniej niż 220 kilogramów i spełnia restrykcyjne normy emisji spalin EU6D. 

Do tego producent zapowiedział, że niektóre rozwiązania rodem z Formuły 1 po raz pierwszy trafią do pojazdu drogowego, właśnie za sprawą Nettuno. Podczas opracowywania jednostki wykorzystano najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i strategiczne narzędzia dla Innovation Lab, w tym wirtualną analizę pozwalającą na znaczną redukcję czasu potrzebnego na rozwój i planowanie. Prace nad silnikiem rozpoczęły się w 2015, o czym wspomniał Matteo Valentini, szef działu inżynieryjnego w Maserati:

Aby zrozumieć pochodzenie silnika MC20 musimy dowiedzieć się o początkach podróży, która doprowadziła do rozwoju innowacyjnego układu spalania. Projekt rozpoczął się w roku 2015 wraz z opracowaniem technologii na potrzeby silników F1 – stworzyliśmy prototyp, by oszacować potencjał innowacyjnego rozwiązania. Na hamowni zdaliśmy sobie sprawę z osiągniętego sukcesu. Pierwszy testowy samochód z tym silnikiem pojawił się dwa lata później. Efekty były bardzo dobre – wiedzieliśmy, że idziemy w dobrym kierunku i chcemy zbudować taki silnik produkcyjny. Wkrótce rozszerzyliśmy zespół by sprawdzić, czy ma sens przeniesienie technologii z Formuły 1 do produkcyjnego auta.

Maserati chce z modelem MC20 powrócić do ekscytującego świata wyścigów. Supersamochód ma zadebiutować 9 i 10 września 2020 roku w Modenie podczas trwania wydarzenia MMXX: The time to be audacious

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Oto jacht Tecnomar for Lamborghini 63
Next post
Ferrari F430 z ręczną skrzynią biegów na sprzedaż

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Oto silnik M20 w pełnej krasie – 3.0 V6 630 KM