fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Paolo Pininfarina

Paolo Pininfarina

Paolo Pininfarina, szef firmy wzorniczej Pininfarina. Na najwyższe stanowisko w rodzinnej firmie awansował po śmierci brata. Ale jego sukcesy nie pozwalają kwestionować tej nominacji

 

 

Paolo jest związany z Carozzeria Pininfarina całe życie. W końcu to firma rodzinna. Do tego stopnia, że familia Farinów postanowiła zmienić nazwisko, by brzmiało tak jak nazwa spółki.

Paolo urodził się w Turynie w 1958 roku. Na miejscowej politechnice ukończył wydział mechaniki i podjął pracę w firmie kierowanej przez swojego ojca Sergia.

W latach 80. przebywał na praktykach w Detroit (Cadillac) i w Japonii (Honda). W latach 1984 – 1986 był szefem programu kontroli jakości “Allanté Programme” w Cadillacu, przez rok zdobywał doświadczenie w GM.

W tym czasie Carrozeria Pininfarina zajmowała się wyłącznie projektowaniem samochodów, m.in. Lancii, Ferrari, Maserati, Cadillaca, Peugeota i Volvo. Powrót Paola do Włoch oznaczał dla firmy małą rewolucję. Młodszy z dwóch braci Pininfarina postanowił poszerzyć działalność spółki o wzornictwo przemysłowe i projektowanie przedmiotów użytkowych. Utworzono wtedy spółkę Pininfarina Extra, a on został jej pierwszym szefem. Dziś przypada na nią ok. 25 proc. obrotów wszystkich działów projektowych grupy. Ekipy projektantów i wykonawców prototypów liczą po 20 fachowców.

W 1990 r. Pininfarina Extra podjęła współpracę z jugosłowiańskim producentem dużego AGD Gorenje. Owocem tej kooperacji był przełom w projektowaniu sprzętu gospodarstwa domowego. Od tego czasu estetyka produktów stała się równie ważna jak ich funkcjonalność.

Paolo tłumaczył, że w projektowaniu lodówki i samochodu jest wiele elementów wspólnych. Pininfarina junior czerpał natchnienie z lodówek z lat 50. i 60., z wyglądu mini, nowego VW beetle czy fiata cinquecento. – Projektowanie to dyscyplina, która czyni technikę bardziej przystępną – uważa.

Włoska firma nie gardzi jednak projektami o mniejszych gabarytach. Jedno z takich dzieł Pininfariny pojawiło się ostatnio w Polsce. W ofercie Noble Banku pojawiła się czarna karta kredytowa Visa Infinite autorstwa projektantów z Turynu.

Od 1988 r. Paolo był członkiem rady dyrektorów; w ostatniej kadencji, w latach 2005 – 2008, wśród dziewięciu członków rady czterech nosiło nazwisko Pininfarina. Paolo odpowiadał w niej m.in. za system kontroli jakości.

 

Ł¹ródło: Piotr Rudzki, Rzeczpospolita

Poprzedni wpis
Enzo Ferrari - magiczna marka
Następny wpis
Dzień Włoski w Norwegii

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back
Udostępnij

Paolo Pininfarina