fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Ponad 30-letni Fiat Panda 4×4 zawstydził SF90 w wyścigu na śniegu

Ponad 30-letni Fiat Panda 4×4 zawstydził SF90 w wyścigu na śniegu

Na YouTubie pojawił się film z wyścigu Ferrari SF90 Stradale i Fiata Pandy 4×4 na prostej. O ile jego rozstrzygnięcie wydawałoby się oczywiste, o tyle czynnik w postaci pokrytej śniegiem nawierzchni mocno zmienił układ sił.

Rezultat nikogo nie powinien dziwić. Fiat Panda dysponuje oponami o wąskim profilu, do tego jest zdecydowanie lżejszy (mniej niż 800 kg). W dodatku łatwiej w takich warunkach efektywniej ruszyć, zważywszy na niedostatek mocy (48 KM) i momentu obrotowego. 

Dla porównania Ferrari SF90 Stradale dysponuje jednostką V8 o mocy 780 KM i 800 Nm maksymalnego momentu obrotowego, wspieraną przez 3 silniki elektryczne o mocy 220 KM. Daje to maksymalną moc 1000 KM. Moment obrotowy trafia na obie osie za pośrednictwem dwusprzęgłowej przekładni automatycznej F1 o 8 przełożeniach. Sprint od 0 do 100 km/h załatwia  w zaledwie 2,5 s, a 200 km/h w 6,7 s! Rozpędzi się do 340 km/h. 

Fiat Panda pierwszej generacji w 2020 roku świętował swoje 40. urodziny. To wciąż kultowy samochód, który ma rzeszę fanów. Jest ceniony za swoją prostą konstrukcję. Co ciekawe, firma Garage Italia Customs opracowała wersję w pełni elektryczną tego modelu.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Dziś o 20:00 startujemy w 2-godzinnym wyścigu na Daytonie
Next post
Tak brzmi V12 Huayry R w zwiastunie

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Ponad 30-letni Fiat Panda 4×4 zawstydził SF90 w wyścigu na śniegu