fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

40 lat temu pokazano pierwszą Pandę

40 lat temu pokazano pierwszą Pandę

W marcu 1980 roku podczas targów motoryzacyjnych Fiat na swoim stoisku zaprezentował Pandę. Za design odpowiedzialni byli Giorgetto Giugiaro i Aldo Mantovani. Od tamtej światowej premiery minęło ponad 40 lat.

Z założenia Panda miała być prosta, praktyczna oraz tania w zakupie i eksploatacji. Klientom to się spodobało – w zaledwie 2 miesiące od premiery złożono ponad 70 000 zamówień! Pod względem technicznym nowy model dzielił silniki i napęd z modelami 126 i 127. Z czasem producent dokonywał mechanicznych udoskonaleń, jednocześnie trzymając się pierwotnych założeń ograniczając się do prostych rozwiązań. 

Dwa lata po premierze Fiat pokazał Pandę 45 Super podczas targów w Paryżu. Auto oferowane było z opcjonalną 5-biegową skrzynią ręczną. Do tego wprowadzono nieznaczne zmiany stylistyczne, m.in. w osłonie chłodnicy. Rok później zadebiutował wariant 4×4, napędzany 1-litową jednostką o mocy 48 KM. To była rewolucja w segmencie – Panda była bowiem pierwszym samochodem w swojej klasie, który wyposażono w napęd 4WD. W 1984 roku rozszerzono gamę o nowe warianty wyposażenia, zaś pierwszego faceliftingu Panda doczekała się w styczniu 1986 roku. 

W 1990 roku Fiat przedstawił pionierską wersję w pełni elektrycznej Pandy. Producent miał ambicje zrewolucjonizowania koncepcji mobilności. Auto napędzała jednostka o mocy 19 KM, zasilana 12 akumulatorami ołowiowymi. Zasięg wynosił 100 km podczas podróży ze średnią prędkością 50 km/h, a czas ładowania trwał od 8 do 10 godzin, co jak na tamte czasy było nie lada osiągnięciem. Dwa lata później pokazano zmodernizowaną Elettrę o mocy 24 KM oraz wyposażoną w akumulatory niklowo-kadmowe. Pojazd był produkowany do 1998 roku. 

Na przestrzeni lat 1980-2003 wyprodukowano aż 4 491 000 egzemplarzy Fiata Pandy pierwszej generacji. W 2003 zadebiutowała druga generacja wytwarzana w polskiej fabryce w Tychach. Cykl produkcyjny tego modelu był niemal dwukrotnie krótszy i wyniósł 12 zamiast 23 lata. Za to w latach 2003-2012 udało się znaleźć kupców na 2 168 491 sztuk. Trzecia generacja została pokazana w 2011 roku podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie. Auto zaprojektowane przez Centro Stile Fiat i produkowane w fabryce Pomigliano d’Arco we Włoszech do dziś cieszy się niemałą popularnością w swoim segmencie. Co ciekawe, nie tak dawno ten model doczekał się wariantu hybrydowego. Popularność Pandy może wynikać również z dobrych wyników w rankingach niezawodności

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Poprzedni wpis
Giulia Q weźmie udział w Nürburgring 24h. To hołd w 110. rocznicę marki
Następny wpis
Lamborghini SCV12 ma mieć większy docisk aerodynamiczny od aut klasy GT

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
Udostępnij

40 lat temu pokazano pierwszą Pandę