fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Powstanie 25 sztuk nowego Stratosa

Powstanie 25 sztuk nowego Stratosa

Na zbliżających się targach w Genewie wystawiony zostanie produkcyjny Stratos, opracowany przez Automobili Torino i New Stratos GbR.

Zupełnie tak, jak w przypadku protoplasty wytwarzanego w latach 1973-1978, produkcja nowego Stratosa również będzie ograniczona, tyle że do 25 sztuk, zamiast 492. Pojazd ma być napędzany nowym silnikiem o mocy ponad 550 KM. Najprawdopodobniej jednostka będzie współpracować z automatyczną przekładnią. Według szacunków, każdy egzemplarz ma kosztować przynajmniej 600 000 funtów, czyli blisko 2 815 000 zł.

Auto w takim nadwoziu zostało zaprezentowane jako model koncepcyjny w 2010 roku. Za jego stylistykę odpowiedzialne było studio designerskie Pininfarina. Pod względem technicznym, pojazd oparto na zmodyfikowanej platformie Ferrari F430 Scuderia. Z tego samego modelu pochodziła jednostka o mocy ponad 530 KM. Jednak rok później firma z Maranello zakazała konstruktorom wprowadzić samochód w takiej formie do produkcji, co zaważyło na dalszych losach projektu.

Oznacza to, że nowy Stratos będzie wykorzystywać inną architekturę i silnik, na bazie których powstać mogą kolejne modele, o czym wspomniano w oficjalnym komunikacie:

Platforma bazowa, której użyje MAT, pozwoli na stworzenie wyścigowego samochodu GT, wersji Safari oraz konkurencyjnego supersamochodu do codziennego użytku.

Nowy Stratos w wersji produkcyjnej ma zostać zaprezentowany podczas 88. targów motoryzacyjnych w Genewie, u boku swojego ikonicznego protoplasty.

MAT

Manifattura Automobili Torino to włoska firma założona w 2014 roku przez Paolo Garella, byłego kierownika projektu New Stratos GbR. Włoski inżynier, który wcześniej kierował departamentem ds. specjalnych projektów w Pininfarinie, gwarantuje najwyższą jakość wykonania nowego modelu. Firma MAT już wcześniej zdołała zrealizować wiele ekscytujących projektów motoryzacyjnych, w tym także wyścigowych.

Więcej informacji dotyczących projektu znaleźć można na stronie www.new-stratos.com.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
FCA przygotowuje dostawę aut autonomicznych
Ferrari 275 GTB
Next post
Ferrari 275 GTB porzucone na 27 lat w garażu

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Powstanie 25 sztuk nowego Stratosa