fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Unikatowy Abarth 208 Spyder trafił na aukcję RM Sotheby’s

Unikatowy Abarth 208 Spyder trafił na aukcję RM Sotheby’s

W Monako na sprzedaż, za pośrednictwem domu aukcyjnego RM Sotheby’s, trafi unikatowy Abarth 208 A Spyder by Boano. Samochód niedawno miał malowane nadwozie – koszt wyniósł ponad 30 000 euro. Cena nie została upubliczniona i jest możliwe jej poznanie na indywidualne żądanie.

Podczas, gdy Europa wyszła z II wojny światowej poważnie zniszczona, Stany Zjednoczone pozostały globalnym supermocarstwem z bogatą populacją. Nic więc dziwnego, że włoscy producenci samochodów starali się przemówić do amerykańskich nabywców nowym stylem Transatlantico, a ten Abarth 208 A Spyder z 1955 roku jest jednym z najważniejszych modeli epoki.

Zaprojektowany przez Giovanniego Michelottiego dla firmy nadwoziowej Boano, Abarth 208 A próbował zwabić amerykańskich klientów jasnym dwukolorowym lakierem i powabnym nadwoziem, pod którym skrywały się komponenty raczej skromnego Fiata 1100.

208 A Spyder był jednym z trzech konceptów, jakie Abarth zaprezentował w 1955 roku. Według RM Sotheby’s ten egzemplarz i jego wersja coupe (209 A) są uważane za unikaty, podczas gdy firma wyprodukowała 10 zorientowanych na sporty motorowe 207 A Spyderów.

Abarth dostroił silnik Fiata o pojemności 1089 cm³ za pomocą podwójnego gaźnika Webera i niestandardowego kolektora wydechowego, co wystarczyło, aby wycisnąć 67 KM – to prawie dwa razy więcej niż w przypadku 36-konnego wariantu podstawowego.

Abarth 208 A odniósł sukces w przyciąganiu amerykańskich klientów i został zakupiony przez braci Du Pont. Byli oni spadkobiercami rodzinnej firmy chemicznej, a także zapalonymi kierowcami wyścigowymi. Bracia jeździli nim przez kilka lat, po czym sprzedali go przyjacielowi, który na początku lat 70. podarował go Billowi Hale’owi. Bill, mechanik lotniczy, który pracował dla Du Pontów, jeździł samochodem po swojej rodzinnej Long Island zanim przeniósł się z nim do Maine, a następnie z powrotem do Nowego Jorku.

Był właścicielem samochodu i dbał o niego do 2009 roku, kiedy to został sprzedany kolekcjonerowi Eladowi Shradze. Chociaż samochód był w doskonałym stanie (biorąc pod uwagę jego wiek) nowy właściciel zdecydował się naprawić wszelkie drobne wgniecenia i mechaniczne usterki, które pojawiły się w ciągu użytkowania na przestrzeni 50 lat na drodze. Jednocześnie dołożono wszelkich starań, aby zachować stan oryginalny.

208 A został sprzedany obecnemu właścicielowi kilka lat temu, a ten odesłał go do Włoch w celu przemalowania, co kosztowało ponad 30 000 euro. Abarth 208 A Spyder z 1955 roku jest sprzedawany przez RM Sotheby’s jako przedmiot sprzedaży prywatnej. Samochód zarejestrowano w Grecji i trafi na sprzedaż w Monako, przy czym cena nie została ujawniona.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

 

Previous post
Lamborghini zależy na tym, by przeciętny kierowca był szybki za kierownicą ich samochodów
Next post
Ferrari nie planuje korzystać z turbodoładowania dla jednostek V12

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Unikatowy Abarth 208 Spyder trafił na aukcję RM Sotheby’s