fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

We Włoszech będą testowane autonomiczne samochody

We Włoszech będą testowane autonomiczne samochody

Jak poinformował Automotive Europe, włoskie władze przeforsowały ustawę regulującą testy pojazdów autonomicznych, która ma wejść w życie 28 lutego 2019 roku i obejmować wybrane drogi. Warunkiem do ich przystąpienia jest uzyskanie odpowiedniego zezwolenia od zarządcy.

Obowiązkowo podczas testów za kierownicą samochodu musi zasiadać osoba gotowa, by w każdym momencie przejąć kontrolę nad autem. To na wypadek, gdyby coś się wymknęło spod kontroli. Producenci pojazdów lub ośrodki badawcze będą musiały poświadczyć, że poddawane testom technologie są wystarczająco rozwinięte, by wykorzystujące je auta mogły poruszać się po wybranych drogach. Aby doszło do testów, konieczne jest także uzyskanie autoryzacji włoskiego Ministerstwa Infrastruktury i Transportu.

Po zatwierdzeniu najnowszych przepisów, władze Turynu, podpisały protokoły z ustaleniami z Fiat Chrysler Automobiles, centrum badawczo-rozwojowym General Motors Turin, Volkswagen Group, lokalnymi uniwersytetami i firmami ubezpieczeniowymi. Wszystko po to, by rozpocząć testy pojazdów o trzecim poziomie autonomii.

Co ciekawe, FCA współpracuje również z Waymo w USA, firmą Google’a zajmująca się rozwojem technologii autonomicznych. Fiat Chrysler Automobiles podpisało umowę na dostawę do 62 000 minivanów Chrysler Pacifica do Waymo dla niezależnej floty. Niektóre z nich zostały zaprezentowane 1 czerwca w Balocco, we Włoszech.

Zdaniem ekspertów to dopiero początek. Niewykluczone, że jeśli wszystko się pójdzie po myśli władz, jak i firm, Włochy po raz kolejny będą mogły stać się pewnego rodzaju „poligonem doświadczalnym” dla następnych autonomicznych pojazdów.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Poprzedni wpis
Puchar ForzaItalia.pl na torze FCA Tychy
Następny wpis
Do kupienia Alfa Romeo Spider. Należała do Muhammada Aliego

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back
Udostępnij

We Włoszech będą testowane autonomiczne samochody