fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Don Camillo – Giovani Guareschi

Don Camillo – Giovani Guareschi

Don Camillo - Giovani GuareschiJeśli macie ochotę poczuć klimat małego włoskiego miasteczka i wczuć się w słynny włoski temperament, to zachęcam do lektury “Don Camillo”. Książka opowiada o przygodach włoskiego księdza, człowieka pod każym względem nietypowego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Don Camillo angażuje się w spory polityczne, używa przemocy fizycznej, pali cygara. A jednak jest bardzo szlachetny i sprawiedliwy. Potrafi pocieszyć tych którzy tego potrzebują, a w razie potrzeby pokierować swoich parafian silną ręką.

Jego największym przeciwnikiem, a jednocześnie na swój sposób największym przyjacielem jest komunistyczny wójt gminy – Peppone.

 

docamillo doncamillo

 

Ich przygody i waśnie opisuje Giovani Guareschi – popularny włoski pisarz, felietonista i dziennikarz. We Włoszech znany jest głównie ze swoich artykułów w tygodniku satyrycznym Candido (Kandyd). Przez wiele lat był redaktorem naczelnym pisma. Jego wypowiedzi – krytyczne wobec otaczającej go rzeczywistości politycznej – nie raz stawiały go w kłopotliwej sytuacji. Trafił nawet na kilkanaście miesięcy do więzienia.

W Polsce wydano kilka tomów opowiadań, między innymi “Don Camillo i jego trzódka”, “Mały światek Don Camillo”, “Ludziska”. Opowiadania są bardzo zabawne, zachęcam do lektury wszystkich, którzy cenią sobie włoski humor.

 

docamillo ksiazkaPL

 

Na podstawie książek nakręcono serię czarno-białych filmów. Fragment jednego z nich możecie znaleźć tutaj:

 

 

A ja zapraszam do lektury Don Camillo w języku włoskim. W wersji uproszczonej “Facili da Leggere”znajduje się kilka opowiadań. Między innymi: La bicicletta, L’anello, Gli spiriti.

 

docamillo ksiazkaWL

 

Książka jest dostępna w Księgarnii Libea

 

Agnieszka Król

Poprzedni wpis
Cuore Sportivo dla początkujących - część III
Następny wpis
Parę słów o... sztuce cz. I

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back
Udostępnij

Don Camillo – Giovani Guareschi