fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Il Ponte poleca

Il Ponte poleca

Co ciekawego we włoskim klimacie w dniach 3 – 10.V.2010

 Pod redakcją Marii Bulikowskiej

Włoski Instytut Kultury zaprasza na spotkanie poświęcone archeologii miasta nad wodą – Wenecji. Konferencja, na której głos zabiorą prof. Sauro Gelichi, prof. dr hab. Stanisław Tabaczyński i dr Tadeusz Baranowski, odbędzie się 6 maja o godzinie 18:00 w siedzibie Instytutu.
Więcej na: www.iicvarsavia.esteri.it

Tradycyjnie przypominamy o środowych spotkaniach ze sztuką w Centrum Promocji Kultury Praga Południe. W  najbliższym tygodniu tematem wykładu będzie postimpresjonizm.
Więcej na: www.cpk.art.pl

W Studio Buffo króluje nadal historia rodem z Werony – w inscenizacji Józefowicza i Stokłosy. Romeo i Julię, czyli historię o młodzieńczym, bezkompromisowym uczuciu w starciu z bezwzględnością komercyjnego świata dorosłych, pochłoniętych swoimi sprawami, polecamy obu pokoleniom.
Więcej na: www.studiobuffo.com.pl

Podobnie jak w zeszłym tygodniu, i tym razem chcielibyśmy Państwu polecić przedstawienie Armida albo Królewna Pasterska wg Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, dla której tłem będą zbiory Muzeum Pałacu w Wilanowie, w tym jeden z najważniejszych eksponatów – rzeźba Antonio Canovy przedstawiająca Henryka Lubomirskiego jako Amora.
Więcej na: www.wilanow-palac.pl

W Bielańskim Ośrodku Kultury odbędzie się koncert Pod niebem Italii Zespołu Estradowego Bielany. Zespół zabierze nas w muzyczną podróż do słonecznego Belpaese. Nie zabraknie takich hitów jak Volare, Tango Italiano, Portofino i wielu innych.
Więcej na: www.bok-bielany.art.pl

Wraz z początkiem maja, chcielibyśmy polecić Państwu kilka interesujących książek – a nuż uda się wygrzać trochę w słońcu, z lekturą w ręce?
Nasza pierwsza propozycja to Toskania dzień po dniu. Zapiski spełnionych marzeń. Ten, kto zna bestsellerowy Mój pierwszy rok w Toskanii, z pewnością sięgnie po drugą część cyklu. Książka powstała w oparciu o artykuły na stronie internetowej, uznanej za najlepszy blog o Toskanii w Polsce. Jest to idealna lektura zarówno dla zagorzałych miłośników Italii, jak i dla tych z nas, którzy dopiero planują pierwszą podróż do Włoch. Może do Toskanii właśnie?…
Dostępne dwie wersje: klasyczna i audiobook.
Wśród wydawniczych nowości znajdzie się też coś dla miłośników Sycylii. Tamtego lata na Sycylii Marleny de Blasi to historia Toski – chłopskiej córki, oddanej na wychowanie do pałacu ostatniego sycylijskiego księcia, szlachetnego idealisty Leo. Po latach Tosca prowadzi niezwykły dom pomocy, w którym mieszka kilkadziesiąt wdów. Ta malownicza opowieść o miłości, dobroci, odwadze i spełnionych marzeniach w opinii wydawcy łączy klimat słynnego Lamparta i filmu Cinema Paradiso. Warto sprawdzić!
Nasza lista nie mogłaby obejść się bez książki o Wiecznym Mieście! W lekkiej powieści Rzymskie Dolce Vita samotna, zmęczona codzienną rutyną australijska dziennikarka Penelope Green decyduje się porzucić poukładane życie i spróbować szczęścia w Rzymie. Kupuje więc bilet w jedną stronę i – prawie nie znając języka – zaczyna życie od nowa. Idąc za radą koleżanki, która uważa, że najlepszym sposobem na naukę włoskiego jest bliska znajomość z native speakerem, zaczyna umawiać się na randki z Włochami…
Na koniec coś dla smakoszy – książka nie nowa, lecz ciągle dostępna w salonach Empik: Kuchnia Leonarda da Vinci. Nie wszyscy wiedzą, że Leonardo organizował na dworze Sforzów w Mediolanie niezwykłe widowiska teatralne i uczty, jakich Europa nigdy wcześniej nie widziała. W tej niezwykłej książce czytelnik znajdzie fascynujące ciekawostki, ilustracje, oryginalne przepisy mistrzów kuchni z okresu renesansu oraz ich współczesne adaptacje, w tym ricettę na sos sałatkowy samego Leonarda da Vinci. Książka ta analizuje historię i znaczenie kuchni włoskiej od renesansu po dzień dzisiejszy oraz przedstawia źródła kulinarnych triumfów Leonarda da Vinci. Polecamy!
Wszystkie książki na: www.empik.com

Na blogu Julii Wollner, w całości poświęconemu Italii, w tym tygodniu dwa nowe artykuły. W środę 5.V. o 13:00 zapraszamy do lektury tekstu pt. Włoski we Włoszech – nauka w systemie dolce vita; w piątek 7.V. natomiast – do przeczytania wywiadu z panią Aliną Zbierajewską, właścicielką wine-baru BONU.
Więcej na: www.ilponte.pl/julia_wollner

www.ilponte.pl
 

Previous post
Viva Italia!
Next post
Il Ponte poleca

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Il Ponte poleca