fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Il Ponte poleca

Il Ponte poleca

Co ciekawego we włoskim klimacie w dniach 10 – 17.V.2010

 Pod redakcją Marii Bulikowskiej

Tych, którzy nie zdążyli jeszcze zobaczyć wystawy Ceramika Rafaela – Majolica istoriato ze zbiorów polskich, zapraszamy do Muzeum Narodowego w Warszawie. Głównym celem i walorem wystawy jest prezentacja malarstwa narracyjnego na majolice odzwierciedlającego wpływ grafiki kręgu Raimondiego oraz Salomona i Pierre’a Eskricha, wybitnych twórców ilustracji książkowej. Przedsięwzięcie ma na celu przede wszystkim popularyzację początków legendy boskiego mistrza, a także jego wpływu na sztuki dekoracyjne. Wystawa potrwa do 16 maja.
Więcej na: www.mnw.art.pl

Szkoda byłoby też przegapić kolejne Spotkanie ze Sztuką, organizowane przez Centrum Promocji Kultury Praga Południe. Temat najbliższego spotkania – Kubizm i sztuka XX wieku. Wstęp wolny. Polecamy!
Więcej na: www.cpk.art.pl

13 maja w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej odbędzie się wernisaż wystawy Marii Papy Rostkowskiej. Wybitna rzeźbiarka urodziła się w Polsce, lecz większość lat pracy twórczej spędziła we Włoszech, utrzymując kontakty m.in. z Joanem Miro, Chagallem, Lucio Fontaną, Henrym Moore, Vittorio de Sica, Niną Kandinsky oraz Sonią Delaunay.
Patronem wystawy jest Włoski Instytut Kultury.
Więcej na: www.napiorkowska.pl

Włoski Instytut Kultury zaprasza na projekcję filmu dokumentalnego Wyspa we mnie – podróż z Vicenzo Consolo w reżyserii L. Tortora de Falco. Słowo wstępne wygłosi Giorgio Kurschinski, na co dzień wykładający w Katedrze Italianistyki.
Przypominamy również o cyklu Gioved?film, czyli włoskich seansach w siedzibie Instytutu. Tym razem zobaczymy film Matka i córka w reżyserii Vittorio de Sica.
Lato 1943 rok: Cesira, młoda wdowa, opuszcza Rzym razem z trzynastoletnią córką i szuka schronienia w pewnej miejscowości regionu Ciociaria. Czyni to, aby uciec przed bombardowaniami i tysiącem pułapek w stolicy poddającej się biernie biegowi wydarzeń.
Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane przez Instytut jest wolny.
Więcej na: www.iicvarsavia.esteri.it

Telewizor to przedmiot obecny w każdym włoskim domu: czy to w bogatych dzielnicach Mediolanu, czy w biednych przedmieściach Neapolu. Mało kto wie, że to głównie dzięki telewizji Włosi porozumiewają się dziś językiem narodowym: pod koniec XIX wieku po włosku mówiło zaledwie 6% mieszkańców Półwyspu!
O ciemnych stronach włoskiej telewizji opowiada dokument Wideokracja, który będzie można obejrzeć w ramach festiwalu Planet Doc Review w Kinie Iluzjon. Jeśli nie wiecie Państwo, kim są veline oraz co ma z nimi wspólnego Silvio Berlusconi, ten dokument to pozycja obowiązkowa.
Więcej na: www.docreview.pl

W zeszłym tygodniu polecaliśmy Państwu książkę o powiązaniach Leonarda da Vinci ze światem kulinariów. Pobądźmy jeszcze przez chwilę w renesansowej Italii – uda się to dzięki powieści Uśmiech Lisy Donny Jo Napoli. Książka przenosi nas do dawnej Florencji, gdzie pod wpływem fanatycznych przemówień Savonaroli zapłonęły stosy, a najznamienitsze rody w mieście straciły wszystko. Polecamy.
Więcej na: www.empik.com

Porto Valtravaglia: lombardzki brzeg jeziora Maggiore na pograniczu Włoch i szwajcarskiego kantonu Ticino. Tam właśnie upłynęło dzieciństwo Dario Fo – laureata nagrody Nobla. Miasteczko nietoperzy to wciągająca autobiografia jednego z najważniejszych autorów włoskich XX wieku. Do nabycia m.in. w księgarni Dedalus w promocyjnej cenie 11 PLN. Miłej lektury!
Więcej na: www.dedalus.pl

Na łamach naszego newslettera niezwykle często pojawia się postać drewnianego pajacyka, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Dziś pragniemy wspomnieć o nowym wydaniu przygód Pinokia, jakie proponuje czytelnikom wydawnictwo Biały Kot. Opowieść Collodiego w tłumaczeniu Małgorzaty Tejchman przypadnie do gustu każdemu, kto lubi historie z morałem.
Więcej na: www.biblion.pl

Wydawnictwo Pascal wybierającym się do Italii poleca nowe przewodniki. Pierwszy z nich nosi tytuł Sycylia last minute. Jest to praktyczne i poręczne wydanie, zawierające mnóstwo przydatnych informacji, fotografie i mapy. Szerszym opracowaniem jest druga propozycja wydawnictwa: Toskania i Umbria – przewodnik ilustrowany, który ułatwi podróż do regionów zwanych zielonym sercem Włoch.
Więcej na: www.pascal.pl

Wszystkich miłośników Italii jak co tydzień zapraszamy do lektury artykułów na blogu Julii Wollner. Już dzisiaj, w poniedziałek 10 maja, będzie można odbyć razem z autorką pasjonującą podróż na Sycylię. W środę 12 maja tematem przewodnim będą italianizmy w języku polskim (które, jak się okaże, bywają złośliwe!), zaś w piątek 14 maja Julia przedstawi Państwu zupełnie subiektywną listę lektur obowiązkowych z zakresu współczesnej literatury włoskiej.
Więcej na: www.ilponte.pl/julia_wollner

www.ilponte.pl
 

Previous post
Il Ponte poleca
Next post
Uniwersalna miara różnicy

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Il Ponte poleca