fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Il Ponte poleca

Il Ponte poleca

Co we włoskim klimacie w dniach 20-27 lipca


Pod krawatem
W poniedziałek 20-ego lipca Włoski Instytut Kultury zaprasza Państwa na wernisaż wystawy Nodi italiani (Węzły włoskie), prezentującej oryginalne dwudziestowieczne i wcześniejsze krawaty. Wystawę wzbogaca obszerny materiał ikonograficzny (filmy, zdjęcia, obrazy, rysunki), który ilustruje historię i sposoby produkcji krawatów. Ekspozycja jest wyjątkową okazją do poznania elegancji, wysokiej jakości i klasy włoskiej sztuki krawieckiej.Na pewno warto odwiedzić wystawę – Oscar Wilde mawiał przecież: “dobrze zawiązany krawat to pierwszy poważny krok w życiu”.

Więcej na:

http://www.iicvarsavia.esteri.it/IIC_Varsavia 

Słodko – gorzko
W dniach 21-ego i 22-ego lipca, w ramach III Przeglądu Laboratorium Dramatu Figura Fest, Teatr Laboratorium Dramatu po raz kolejny zaprasza na komediodramat o włosko brzmiącym tytule Tiramisù, opowiadający o siedmiu młodych kobietach pracujących w agencji reklamowej. Doskonale poruszają się one w świecie mody, eleganckich bankietów i biznesu; zdecydowanie gorzej radzą sobie z emocjami i kompleksami. Jak piszą krytycy, monologi bohaterek, przeplatające się ze zbiorowymi scenami, to gra szklanych paciorków pomiędzy prawdą i kłamstwem, ujawniająca coraz głębiej skrywane pragnienia i zakłamanie.

Więcej na:

www.tat.pl

Mozarta po włosku ciąg dalszy
Także w bieżącym tygodniu Warszawska Opera Kameralna zaprasza melomanów na “włoskie” spektakle w ramach XIX Festiwalu Mozartowskiego.
W poniedziałek 20-ego lipca będziemy mieli okazję usłyszeć Il Re pastore (Króla pasterza) – włoską opera seria, skomponowaną przez Mozarta do libretto znanego już Państwu Pietro Metastasio. Akcja utworu rozgrywa się w starożytnej Macedonii.
We wtorek 21-ego oraz w środę 22-ego lipca, w Operze Kameralnej rozbrzmiewać będą dźwięki Così fan tutte (pełny tytuł: Così fan tutte ossia la scuola degli amanti – Tak czynią wszystkie, czyli szkoła kochanków) – ostatniej opera buffa Wolfganga Amadeusza Mozarta. Dzieło zostało zamówione u kompozytora przez Józefa II-go. Cesarz chciał, aby na scenie operowej przedstawić pikantno-frywolną historię, którą usłyszał od austriackiego oficera. Libretto napisał Włoch Lorenzo da Ponte. Wieczorem 24-ego lipca można wybrać się na Idomeneo, Re di Creta (Idomeneusza, króla Krety), opery stworzonej przez Mozarta we współpracy z librettistą Giambattista Varesco, opowiadającej historię kreteńskiego króla, który ma złożyć Posejdonowi w ofierze swojego syna. Idomeneusz łączy w sobie cechy typowe dla oper włoskich z wpływami francuskimi.
W weekend 25-ego i 26-ego lipca organizatorzy zapraszają natomiast na Don Giovanni – skomponowany przez Mozarta do libretto Lorenzo da Ponte tak zwany “wesoły dramat muzyczny”. W istocie ma on raczej dramatyczny wydźwięk. Ta dwuaktowa opera powstała na zamówienie praskiego teatru i miała swoją premierę właśnie w Pradze w 1787 roku. Akcja rozgrywa się w Sewilli w XVII w. i jest skomplikowaną opowieścią, której tłem są miłosne podboje szlachcica Don Giovanniego. Występujące w niej postaci oraz psychologiczne relacje między nimi są ostro zarysowane i wyraźnie scharakteryzowane muzyką.

Więcej na:
www.operakameralna.pl

Koncertowo
W niedzielę 26-ego lipca zachęcamy, aby wybrać się do Archikatedry św. Jana Chrzciciela i wysłuchać koncertu organowego w wykonaniu Sergio Paolini.
Ten włoski wirtuoz organowy, klawesynista i kompozytor studiował w konserwatoriach w Mediolanie i Pavii. Po studiach rozpoczął błyskotliwą karierę organisty-wirtuoza, podbijając serca miłośników muzyki organowej całej Europy, Ameryki Południowej oraz Dominikany. Nagrał kilkanaście płyt, wystąpił w wielu programach radiowych i telewizyjnych. Jest również profesorem konserwatorium w Mediolanie, jurorem na konkursach organowych, wykładowcą mistrzowskich kursów organowych. W programie koncertu znajdują się, obok dzieł Bacha, utwory A. Galuppi, G.B. Pescetti, M.E.Bossi, G. Morandi i innych.

Więcej na:
http://www.kulturalna.warszawa.pl/wydarzenia,1,13588,Koncert_organowy_Sergia_Paoliniego_na_Festiwalu_Organy_Archi….html?locale=pl_PL

Filmowo
W nadchodzących dniach na ekranach stołecznych kin w dalszym ciągu obejrzeć można filmy włoskie i opowiadające o Włoszech, w tym Gomorrę, Każdy chce być Włochem oraz Genua-włoskie lato.

Więcej na:
http://www.kinoskop.pl/w-kinach/repertuar?miejscowosc=warszawa

Harmonijnie
W ofercie księgarni wysyłkowej Merlin.pl od dnia 24-ego lipca znajdować się będzie wydany przez Warner Music Poland album Antonio Vivaldiego z utworem Cimento dell’armonia E.

Więcej na:
www.merlin.pl

Z Italii do Azji
Księgarnie Empik zachęcają do zapoznania się ze znajdującą się w ich ofercie książką Tiziano Terzani, legendarnego włoskiego dziennikarza, korespondenta niemieckiego tygodnika “Der Spiegel”, pisaną na przestrzeni dwudziestu pięciu lat m.in. w Japonii, Kambodży, Laosie, Chinach, Indiach i Pakistanie. Terzani po raz pierwszy trafił na kontynent azjatycki w 1965 roku, jeszcze jako sprzedawca maszyn do pisania marki Olivetti. Dlaczego zachwycił się Azją? Był świadkiem wielu wydarzeń historycznych, niekiedy nawet – jak w przypadku wkroczenia wojsk Vietcongu do Sajgonu w 1975 roku – jedynym dziennikarzem z Zachodu. Potrafił jednym rzutem oka ogarnąć całość opisywanych zdarzeń, a jednocześnie cechowała go ogromna dbałość o szczegół. To dlatego jego teksty tak wiernie oddają atmosferę przerażenia w Pekinie po masakrze na placu Tiananmen, paniki na ulicach Phnom Penh przed wkroczeniem Czerwonych Khmerów, ale też dusznego erotyzmu japońskich love hotels. O tym wszystkim przeczytać opowiada książka W Azji.

Więcej na:
http://www.empik.com/w-azji-ksiazka,prod12630021,p

Smakowite promocje
Do wtorku 21-ego lipca delikatesy internetowe Frisco zapraszają do skorzystania z promocji wyśmienitych włoskich produktów: ricotty Santa Lucia firmy Galbani, oliwy z oliwek extra vergine Farchioni oraz wina Trebiano d’Abruzzo DOC.

Więcej na:
www.frisco.pl

Poprzedni wpis
Lancia Day oraz Forza Italia na Litwie !!
Następny wpis
Nowe Ferrari 458 Italia !

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back
Udostępnij

Il Ponte poleca