fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Targa Florio 1973

Targa Florio 1973

Targla Florio 1973

Wyścig drogowy Targa Florio w 1973 był specjalny z jednego powodu – była to ostatnia edycja klasyfikowana do mistrzostw świata prototypów sportowych Campionato del Mondo Sport Prototipi. Spowodowane to było – jak to niestety bywało w tamtych latach – śmiertelnymi wypadkami, w których poszkodowani byli i kierowcy, i kibice. Oddajmy jednak głos Davidowi, który wraz ze swoimi przyjaciółmi wybrał się na ten wyścig i dzięki któremu możemy poczuć klimat imprez z tamtych lat. Przenosimy się do roku 1973…

Byłem młodym lekarzem w Marynarce Stanów Zjednoczonych stacjonującym w Neapolu. Tam nauczyłem się prowadzić auto jak Włoch, nie wspominając już o jedzeniu, piciu i życiu w klimacie “la dolce vita”. Brakuje mi tego.

W 1973 przyjaciel zaproponował mi wycieczkę na Sycylię, aby zobaczyć Targę. Wybraliśmy się w grupie trzech par i znaleźliśmy piękne miejsce do obserwowania wyścigu na wzgórzu, ponad ostrym zakrętem z widokiem na ponad kilometr trasy wijącej się po wzgórzach w każdą stronę. Rozstawiliśmy swoje namioty pod drzewkami oliwnymi i byliśmy tam sami, dzień przed wyścigiem. Obudziliśmy się już w tłumie ludzi, który nadciągnął od rana i rozstawiał się wzdłuż drogi. Trasa wyścigu nie była zabezpieczona, więc można było krążyć po “torze” dowoli.

Wyścig był mieszanką aut z wielu różnych klas. Alfa Romeo, Lancia, Porsche, Ferrari oraz bardzo solidnie prezentujące się Mini. Rzeczą, którą głównie zapamiętałem, były ciągłe odgłosy redukowanych biegów przed ostrym nawrotem oraz rozpędzanie się aut zaraz za nim. Niezapomniany był zapach przepalanego wysokooktanowego paliwa. Włosi, jak gdyby nigdy nic, przechodzili przez trasę, kibicowali, wszystko mieszało się z dźwiękiem i zapachem…

Swoją Minoltą SRT 101 mogłem fotografować z pobocza drogi, nawet z za barierki chroniącej wspomniany ostry zakręt. Zdjęcia wykonałem na slajdzie, który zeskanowałem kilka lat temu.

Żebyście mogli tam być...

David Gallagher

Od redakcji: Serdeczne podziękowania dla Davida za podzielenie się wrażeniami i tym wyjątkowym materiałem!

Thanks David for sharing these emotions and photos from this spectacular event!

 

Poprzedni wpis
Jean-Pierre Wimille
Następny wpis
Ferrari F12 berlinetta od Noviteca

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back
Udostępnij

Targa Florio 1973