fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

67 lat temu Fiat Campagnola przejechał Afrykę w 11 dni

67 lat temu Fiat Campagnola przejechał Afrykę w 11 dni

Sześćdziesiąt siedem lat temu słynny Fiat Campagnola dokonał jednego z najbardziej legendarnych osiągnięć powojennej motoryzacji, pokonując trasę (liczącą 15 256 kilometrów) z południa na północ Afryki. I to wszystko w 11 dni, 4 godziny, 54 minuty i 45 sekund.

Co zaskakuje najbardziej to fakt, że ten rekord nie został dotąd pobity. Przy okazji dokonania tego wyczynu udowodniono niezawodność pojazdu oraz jego właściwości terenowe, potwierdzając jednocześnie, że nadaje się on do użytku militarnego.

Cała historia rozpoczęła się w 1950 roku. Włoska armia ogłosiła przetarg na dostawę samochodów wielozadaniowych w stylu Jeepa Willysa. Alfa Romeo i Fiat opracowały własny prototyp na bazie modelu A.R. 51 (skrót od Autoveicola da Ricognizione), przy czym pojazd tej drugiej marki, zaprojektowany przez Dante Giacosę bardziej przypadł do gustu ze względu m.in. na łatwość w utrzymaniu oraz niższe koszty.

Fiat CampagnolaW 1951 roku rozpoczęła się zakrojona na szeroką skalę produkcja auta o nazwie Campagnola. Pojazd nie był zarezerwowany wyłącznie dla wojska, ale również sprzedawany na rynku cywilnym. W międzyczasie ruszyła kampania reklamowa w celu promowania Fiata jako idealnego do użytku w gospodarstwach rolnych.

Campagnolę napędzał silnik typu 105 o pojemności 1,9 litra i mocy 53 KM, osiąganej przy 3700 obr./min. Jednostka współpracowała z przekładnią o 4. przełożeniach.

W ramach akcji promocyjnej Fiat zdecydował się na próbę pobicia rekordu na trasie między Cape Town a Algierem. Do tego wymagającego zadania powołano Paolo Buttiego, który brał udział w rajdach na terenie Afryki i pracował dla Fiata jako kierowca testowy oraz Domenico Raccę. Atutem tego ostatniego była przede wszystkim znajomość Campagnoli niemal na wylot, zważywszy na jego zaangażowanie w fazie rozwoju prototypu.

Pomimo wielokrotnie niesprzyjających warunków atmosferycznych i zróżnicowanego terenu, odmianą Campagnoli z dłuższym rozstawem osi pokonano trasę liczącą 15 256 km w 11 dni, 4 godziny, 54 minut i 45 sekund. Ustanowiono nowy rekord, który do dziś nie został pobity. Dodatkowymi trudnościami były lokalne regulacje zabraniające jazdy w nocy.

FCA Heritage nadal ma w swojej kolekcji heroiczną Campagnolę. W 2017 roku ten wyjątkowy egzemplarz Fiata pojawił się na wydarzeniu Milano AutoClassica. Pojazd raz na zawsze zapisał się w kartach historii jako solidny, niezawodny, a jego osiągnięcie po 67 latach wciąż imponuje.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Ferrari 812 Superfast
Poprzedni wpis
13% wzrost w pierwszym kwartale dla Ferrari
Alfa Romeo Giulietta BTTC
Następny wpis
Ciężki weekend dla Giulietty w BTCC na Donington Park

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back
Udostępnij

67 lat temu Fiat Campagnola przejechał Afrykę w 11 dni