fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Bratobójczy wyścig na prostej – Aventador SVJ kontra Aventador SV

Bratobójczy wyścig na prostej – Aventador SVJ kontra Aventador SV

Lamborghini Aventador SVJ to flagowy model w gamie włoskiego producenta, ale czy to oznacza, że jest szybszy na prostych od odmiany SV, wprowadzonej kilka lat wcześniej? Na to pytanie odpowiedzieli twórcy kanału 888MF na YouTubie.

Oba auta napędza 6,5-litrowy silnik V12. Jednak w przypadku SV generuje on 750 KM i 690 Nm maksymalnego momentu obrotowego, zaś w przypadku SVJ te wartości są nieznacznie wyższe – 770 KM i 720 Nm. Wspólnych elementów jest jeszcze więcej, w tym 7-biegowa przekładnia automatyczna ISR oraz napęd na obie osie. Wbrew informacjom przedstawionym na filmie, Aventador SVJ (według producenta) waży 1525 kilogramów, co oznacza, że jest lżejszy od SV o blisko 50 kg. Patrząc się na suche dane techniczne wyścig zdaje się być już rozstrzygnięty na korzyść nowszego modelu. W rzeczywistości jednak różnice w sposobie napędzania się są raczej marginalne – przy założeniu, że obaj kierowcy zaliczą równie udany start, czego dowodzi film z wyścigu na prostej:

Aventador imponuje nie tylko osiągami na prostej, ale swoimi wybitnymi możliwościami w zakrętach. Potencjał SV i SVJ zdradzają czasy poniżej 7 minut uzyskane na północnej pętli toru Nürburgring. Marco Mapelli przejechał 21-kilometrowy tor w odpowiednio: 6:59,73 i 6:44.97. Swego czasu to właśnie do SVJ należał tytuł najszybszego seryjnie produkowanego pojazdu na Nordschleife.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Zrzut ekranu z YouTube’a

Poprzedni wpis
Tak wyglądają narodziny Huracana EVO
Następny wpis
FIA Formuła 2 – trzy podia dla uczestników programu FDA

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
Udostępnij

Bratobójczy wyścig na prostej – Aventador SVJ kontra Aventador SV