fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

FIA Formuła 2 – trzy podia dla uczestników programu FDA

FIA Formuła 2 – trzy podia dla uczestników programu FDA

FDA wystartowało w pierwszym wyścigu FIA Formuły 2 tego roku. Kierowcy z programu dla młodych kierowców Scuderia Ferrari zmonopolizowali podium, a Callum Ilott odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w tej kategorii. Marcus Armstrong i Robert Shwartzman stanęli na podium już podczas pierwszego startu w tej serii, zdobywając punkty – odpowiednio – dla ART Grand Prix i Premy

Ilott, jadący dla UNI Virtuosi Racing, zdołał wygrać między innymi dzięki świetnemu startowi, który pozwolił mu wysunąć się na prowadzenie mimo startu dopiero z 3. miejsca. 21-letni Brytyjczyk przez długi czas rywalizował koło w koło z kolegą z zespołu, Guanem Yu Zhou. Na 18. okrążeniu zjechał do alei serwisowej. Siedem okrążeń później Callum wrócił na prowadzenie, po czym udało mu się perfekcyjnie ukończyć wyścig na 40. okrążeniu z przewagą 8 sekund przed Marcusem Armstrongiem.

Callum był zachwycony:

To mój pierwszy wyścig z UNI Virtuosi Racing i wygrana – po raz pierwszy z nowym zespołem – jest zawsze wyjątkowa. W niektórych momentach mocno naciskałem i fantastycznie było od razu znaleźć właściwy rytm – w tym momencie wiedziałem, że mogę mieć dobry wyścig. Podczas lockdownu starałem się utrzymać formę, ponieważ w zeszłorocznym sezonie zdałem sobie sprawę jakie to jest istotne w tak konkurencyjnej serii, jak Formuła 2 i jestem bardzo szczęśliwy, że rozpocząłem swój sezon w najlepszy możliwy sposób. Przed nami długa droga, ale na razie będę cieszyć się tym wspaniałym dniem.

Debiutanci Marcus Armstrong i Robert Shwartzman zakończyli – odpowiednio – na drugim i trzecim miejscu – dzieliły ich 4 sekundy. 19-letni Nowozelandczyk wystartował z 13. pozycji i wraz z inżynierami z zespołu ART postanowił zjechać na wczesny postój w pit stopie. Jako pierwszy zmienił opony i po powrocie na tor, mocno naciskał, korzystając w pełni z wolnego toru przed sobą. Po zakończeniu pit stopu, Marcus był trzeci, za Ilottem i Mickiem Schumacherem. 

Właściwa strategia była owocna dla Marcusa:

Jestem zadowolony i zaskoczony, ponieważ kwalifikacje w ogóle nie szły zgodnie z planem – nie sądziłem, że skończę pierwszy wyścig Formuły 2 na podium. Postawiliśmy na inną strategię. Wyszło to bardzo dobrze. Na ostatnich okrążeniach trochę ucierpiałem, bo opony były na granicy wytrzymałości, ale samochód bezpieczeństwa sprawił, że mogłem pozwolić im trochę ochłonąć i to była szczęśliwa przerwa.

Shwartzman, mistrz FIA F3, również zakończył swój pierwszy wyścig F2 na podium:

Świetny wynik, ponieważ byłem z liderami od samego początku. Zespół wykonał dobrą robotę podczas pit stopu, ale kiedy wróciłem na tor, musiałem podnieść temperatury opon, chcąc uniknąć ryzyka podczas walki z Marcusem. Ale to mój pierwszy wyścig w tej kategorii, więc nieźle jest zacząć z trzecim miejscem. To będzie ciężki sezon.

Mick Schumacher nie miał tyle szczęścia. Musiał zrezygnować z treningu ze względu na problemy techniczne. W kwalifikacjach zajął 5. miejsce. W wyścigu 21-letni Niemiec miał mocne tempo i walczył o zwycięstwo. Na 9. okrążeń przed końcem spadł z drugiego miejsca na 11 i to przez swój błąd – wypadł z toru. 

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Poprzedni wpis
Bratobójczy wyścig na prostej – Aventador SVJ kontra Aventador SV
Następny wpis
Robert Kubica pojedzie w sesji treningowej GP Styrii

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
Udostępnij

FIA Formuła 2 – trzy podia dla uczestników programu FDA