fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Ekoauto na 80. urodziny

Ekoauto na 80. urodziny

Z okazji obchodów 80-lecia, Carrozzeria Pininfarina, znana z takich projektów, jak Ferrari 250, czy Ferrari F50, zaprezentowała… Nido EV – ekologiczny, miejski samochód na prąd.

Projekt małego, dwuosobowego pojazdu, minimalnie większego od Smarta, w całości przygotowali i wykonali pracownicy Pininfarina Style. Włosi zapowiadają, że modelem Nido EV chcą zapoczątkować powstawanie kolejnych elektrycznych modeli w różnych wersjach nadwoziowych, m.in. wersji czteroosobowej, pickupa i vana. Kluczem do stworzenia przyszłych wersji ma być uniwersalna platforma oraz zastosowany napęd elektryczny, a także hybrydowy.

Ł¹ródłem napędu jest silnik elektryczny generujący 41 KM na tylną oś, co pozwala na przyspieszenie od 0 do 60 km/h w 6,7 s i osiągnięcie prędkości maksymalnej na poziomie 120 km/h. Silnik zasilany jest przez baterię Zebra Z5 Ni-NaCl, która w pełni ulega recyklingowi. Całkowite naładowanie baterii trwa 8 godzin i pozwala na pokonanie 140 km. Aby bardziej podkreślić ekologiczność projektu, model Nido EV został wyposażony w opony Pirelli o zmniejszonych oporach toczenia.

Włosi pragną wdrożyć "Program Rozwojowy Nido" do seryjnej produkcji. Obecny projekt nadwozia zaczerpnięty został z prototypu Nido zaprezentowanego w 2004 roku, natomiast płyta podłogowa w modelu produkcyjnym będzie wykonana z aluminium, dzięki czemu masa własna pojazdu wynosić ma 900 kg. Jak na razie Carrozzeria Pininfarina nie precyzuje kiedy Nido EV wejdzie do sprzedaży.

Tekst: Łukasz Maciejek

Poprzedni wpis
ForzaItalia.pl na stuleciu Alfa Romeo - dzień pierwszy i drugi.
Następny wpis
Z tego auta będziesz zadowolony!

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back
Udostępnij

Ekoauto na 80. urodziny