fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Ferrari 488 GT Modificata to limitowana edycja torowa

Ferrari 488 GT Modificata to limitowana edycja torowa

Ferrari zaprezentowało nowy model 488 GT Modificata. W tej limitowanej edycji zastosowano technologię rodem z wyścigowych 488 GT3 i 488 GTE, wykraczające poza granice narzucone przez przepisy techniczne i sportowe, aby w pełni wykorzystać jego potencjał. Modificata jest przeznaczony wyłącznie do użytku podczas tzw. trackdayów oraz zawodów Ferrari Club Competizioni GT.

Słowo Modificata w żargonie Ferrari oznacza konstrukcję, która ewoluowała pod względem wydajności. Producent zapewnia, że pojazd maksymalizuje doskonałe osiągi 488 GT3 i 488 GTE, łącząc najbardziej efektywne i innowacyjne rozwiązania z nowymi technologiami, głównie w dziedzinie układu napędowego, nieograniczonego przez balans osiągów FIA. 

Legendarna jednostka twin-turbo V8 została poddana zaawansowanym modyfikacjom – dzięki zastosowaniu nowych komponentów osiągnięto maksymalną moc 700 KM. Wszystko to bez uszczerbku dla niezawodności konstrukcji. Skrzynia biegów, dostępna z różnymi przełożeniami oraz sprzęgło z włókna węglowego, pomagają zarządzać zwiększoną mocą i momentem obrotowym.

Ferrari obiecuje, że 488 GT Modificata stanowi doskonałą syntezę pomiędzy 488 GTE startującym w World Endurance Championship a 488 GT3, królową wyścigów GT. Są to jedne z najbardziej udanych modeli w historii Wierzgającego Konia. Model GT3 wygrywał ponad 350 razy i sięgnął po 630 podiów w wyścigach krajowych i międzynarodowych. Sporo sukcesów na swoim koncie ma także 488 GTE, zarówno w ujęciu klasyfikacji indywidualnej, jak i konstruktorskiej, w tym triumfy w 24-godzinnych wyścigach. 

W wyniku intensywnych prac rozwojowych prowadzonych na niemieckim torze Nordschleife, aerodynamika modelu 488 GT3 Modificata została dopracowana. Udało się zwiększyć docisk, bez zwiększania oporów powietrza, co przekłada się na lepszą wydajność oraz wyższą wrażliwość zmiany kąta natarcia tylnego skrzydła. Oprócz aluminiowego dachu i słupków nadwozia, karoseria jest w całości wykonana z włókna węglowego, tak jak i w przypadku 488 GTE. Przy 230 km/h Modificata generuje 1000 kg docisku!

W aucie zastosowano zawieszenie z 488 GTE oraz opracowany wspólnie z Brembo układ hamulcowy. ABS zapożyczono z 488 GT3 Evo 2020, po czym je specjalnie zestrojono. Producent obiecuje doskonałą synergię – świetne prowadzenie, mocne i stabilne hamowanie przy niskim efekcie fadingu, a także wysokie prędkości na prostych, jak i w zakrętach. 

Standardem są systemy danych V-box, połączony z telemetrią firmy Bosch, pozwalający na bezpośrednie pobieranie danych na nośnik USB. Dostępne są także: kamera cofania o wysokiej rozdzielczości, siedzenie pasażera oraz system TPMS, służący do pomiaru temperatury i ciśnienia w oponach. 

Podobnie jak w przypadku wszystkich Ferrari, 488 GT Modificata oferuje klientom szeroki zakres personalizacji, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Samochód powstanie w ograniczonej serii i w początkowej fazie sprzedaży będzie dostępny tylko dla kierowców, którzy w ostatnich latach uczestniczyli w seriach Competizioni GT z lub Club Competizioni GT. Co istotne, zostanie on dopuszczony do startu w tej ostatniej serii. 

W 2021 roku klienci będą mieli okazję uczestniczyć w pięciu wydarzeniach na torach takich, jak: Virginia International Raceway, Monza, Watkins Glen, Suzuka i Nürburgring.

Więcej informacji o tym modelu możecie znaleźć na oficjalnej stronie włoskiego producenta z Maranello – ferrari.com.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Maserati Rekall to współczesna interpretacja modelu Shamal
Next post
F8 Tributo szybsze od 812 Superfast na torze Lausitzring o 1,5 s

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Ferrari 488 GT Modificata to limitowana edycja torowa