fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Fiat-Abarth 850 TC obchodzi 60. urodziny

Fiat-Abarth 850 TC obchodzi 60. urodziny

W tym roku przypada 60. rocznica powstania Fiata-Abartha 850 TC – pierwszego samochodu spod znaku Skorpiona z akronimem Turismo Competizione. Dziś te same historyczne oznaczenia są znakami rozpoznawczymi dwóch wersji nowego Abartha 595 ikony marki Skorpion, która doskonale uosabia dwie jej dusze: styl i osiągi.

Abarth kontynuuje udaną passę: po niezwykle pozytywnym roku 2020 ze wzrostem udziału w rynku o prawie 50% w porównaniu z rokiem 2019, korzystny trend w Europie został potwierdzony w pierwszych 4 miesiącach roku 2021. To zasługa nowej linii Abartha 595 na rok 2021 i odświeżonych wersji 595 Turismo i 595 Competizione.

Osiągi, dźwięk wydechu, charakterystyczny design i przyjemność z jazdy to przepis na sukces samochodów Abartha. Podobnie, jak Fiat-Abarth 850 TC z 1961 roku, autentyczna seria specjalna doskonale nadaje się tak do codziennego użytku, jak i jazdy torowej. Swoją nazwą i duchem 595 Turismo i 595 Competizione przypominają jedno z najsłynniejszych dzieł Carlo Abartha. W 1961 roku przekształcił on cichy samochód rodzinny w poręczną, lekką i szybką wyścigową bestię, która wygrała wiele europejskich zawodów.

W latach 60., w okresie cudu gospodarczego, Fiat wprowadził na drogi Włoch modele 500 i 600 – na ich podstawie Carlo Abarth opracował mocniejsze warianty, które zasłynęły na europejskich torach swoimi osiągami, dając początek marce ze skorpionem w logo. W lutym 1961 roku dokonano jednej z najznamienitszych transformacji w historii Abartha. Doszło bowiem do powstania Fiata-Abartha 850 TC. Punktem wyjścia był Fiat 600 D, wyposażony w 4-cylindrowy silnik rzędowy o pojemności 767 cm³ – zwiększono średnicę otworu do 62,5 mm, skok do 69 mm, a pojemność skokową do 847 cm³. Nowe tłoki zwiększyły stopień sprężania do 9:2:1, a dzięki zastosowaniu mocniejszego wałka rozrządu, 32-mm gaźnika Solex, nowego filtra powietrza, innego wału korbowego i wydechu przystosowanego do użytku sportowego, silnik osiągał moc 52 KM przy 5800 obr./min. 

Samochód mógł rozwijać prędkość 140 km/h, więc konieczne było dopracowanie układu hamulcowego, w którym tarcze zastąpiły bębny na przednich kołach. Zmienił się także wygląd: pod przednim zderzakiem zastosowano chłodnicę oleju, zaś tylną klapę zablokowano w podniesionej pozycji przy użyciu wsporników, co stało się charakterystycznym elementem Abartha.

Wkrótce potem pojawiły się sukcesy na torze zwłaszcza w wyścigach wytrzymałościowych, które podkreśliły osiągi modelu 850 TC i jego kolejnych wersji, takich jak 1000 i Radiale, ale także niezawodność. Wkrótce potem pojawiła się nowa, jeszcze bardziej wyczynowa wersja 850 TC Corsa/65. Abarth 850 TC oprócz wszystkich zalet sportowych, był również chwalony za eleganckie wnętrze, w którym zastosowano deskę rozdzielczą Jaeger i trójramienną, aluminiową kierownicę.

Z przemysłowego punktu widzenia, skonstruowanie modelu 850 TC było możliwe dzięki umowie z Fiatem, która przewidywała produkcję pewnej liczby modeli 600 D przeznaczonych specjalnie do warsztatów Abartha na Corso Marche w Turynie, gdzie były tuningowane.

Skrót TC ma swoją własną historię. Nie tylko przywoływał na myśl swojego poprzednika 850 TC, ale później nabrał również znaczenia technicznego, na przykład w modelu Abarth Ritmo TC 125: w tym konkretnym przypadku TC było akronimem od słów Twin Cam, oznaczającym dwa wałki rozrządu.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Benedetto Vigna to nowy dyrektor generalny Ferrari
Next post
Ferrari 550 GT1 jest do kupienia na aukcji RM Sotheby’s

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Fiat-Abarth 850 TC obchodzi 60. urodziny