Strategia wdrożenia Fiata 600e na rynek europejski ma być taka sama, na jaką Stellantis zdecydowało się w przypadku bliźniaczej konstrukcji, czyli Jeepa Avengera. Priorytet będą miały dwa kraje: Niemcy i Francja. Chodzi o to, aby klienci na wspomnianych rynkach wykorzystywali tamtejsze zachęty na pojazdy elektryczne.
Podstawowa wersja 600e będzie kosztować około 30 000 euro w Niemczech, Francji i we Włoszech po uwzględnieniu zachęt rządowych, powiedział Gaetano Thorel, szef Fiata na Europę. Na tych trzech rynkach w pełni elektryczny crossover ma się pojawić do końca roku, podczas gdy na pozostałych europejskich rynkach – do końca 2024 roku.
Fiat rozpocznie sprzedaż małego elektrycznego crossovera we Francji w połowie października, a w Niemczech i we Włoszech jeszcze w tym samym miesiącu. Producent nadał priorytet Niemcom i Francji podczas fazy uruchamiania 600e, aby spróbować wykorzystać zachęty rządowe, o czym wspomniał Gaetano:
Chcemy wykorzystać ostatnie miesiące pełnych zachęt dla pojazdów elektrycznych w Niemczech.
Niemcy zmniejszą maksymalną zachętę 1 stycznia 2024 r. do 4500 euro z 6750 euro. Francuski rząd również rozważa zmianę swojego programu zachęt, który zdaniem krytyków jest bardzo korzystny dla pojazdów elektrycznych produkowanych w Chinach, gdzie koszty produkcji są niższe.
Podstawowa wersja 600e, przed wprowadzeniem rządowych zachęt, będzie kosztować 36 490 euro w Niemczech, 35 900 euro we Francji i 35 950 euro we Włoszech. Thorel powiedział, że ceny po zachętach są zgodne ze średnimi cenami hybrydowych małych SUV-ów i oscylują wokół kwoty 30 000 euro.
Wspomniany plan wdrożenia stanowi wręcz lustrzane odbicie tego, który zastosowano w przypadku małego SUV-a – Jeepa Avengera, który zgromadził 40 000 zamówień od czasu debiutu na targach motoryzacyjnych w Paryżu w 2023 r., z czego 16 000 złożono na wariant w pełni elektryczny.
Podobnie, jak Avenger, rodzina modeli 600 będzie obejmować modele z silnikami spalinowymi. Łagodny wariant hybrydowy, który będzie nosił nazwę 600, aby odróżnić go od w pełni elektrycznego 600e, pojawi się w drugim kwartale 2024 r. i będzie skierowany do krajów, w których pełna mobilność elektryczna tak naprawdę się nie przyjęła.
Firma macierzysta Fiata i Jeepa – Stellantis, ostrożnie podchodziła do przejścia na modele w pełni elektryczne ze względu na słabe przyjęcie tego układu napędowego w Europie. W przypadku Avengera Jeep od samego początku twierdził, że wariant benzynowy zostanie dodany w krajach takich, jak: Włochy, Hiszpania i Polska, ale zamierzał oferować wersję w pełni elektryczną tylko w krajach, w których popularność pojazdów elektrycznych była wysoka, m.in. w Niemczech i we Francji.
Plan został skorygowany w czerwcu, kiedy Jeep powiedział, że warianty benzynowe zostaną dodane do oferty producenta również w Niemczech i Francji. Ostrożność Stellantisa wydaje się uzasadniona – mimo że popyt na w pełni elektryczne samochody w Europie wzrósł o 53% do 1,29 miliona do sierpnia, według firmy Dataforce badającej rynek, eksperci przewidują spowolnienie sprzedaży pojazdów elektrycznych w pozostałej części roku. Świadczą o tym słowa Pedro Pacheco, analityka w firmie Gartner:
Ogólny popyt rynkowy na pojazdy elektryczne nie zatrzyma się, ale tempo wzrostu prawdopodobnie spadnie.
Rodzina modeli Fiat 600 będzie montowana w fabryce Stellantis w Tychach, obok Avengera, Fiata 500 i Lancii Ypsilon. Produkcja rozpoczęła się 7 września. Thorel szacuje, że w tym roku powstanie około 10 000 egzemplarzy. Podstawą modelu 600 jest platforma e-CMP, ewolucja architektury CMP Grupy PSA, która w 2021 r. połączyła się z Fiat Chrysler Automobiles, tworząc Stellantis. Po Fiacie 600 w przyszłym roku pojawi się mały crossover Alfy Romeo.
Model 600e będzie konkurował w segmencie małych crossoverów, w którym w przypadku modeli elektrycznych liderem jest obecnie Hyundai Kona, z 25 313 sprzedanymi egzemplarzami do sierpnia (według Dataforce). Kolejne na liście są dwa modele Stellantis: Mokka-e (19 519) i 2008 z wynikiem 18 221.
Fiat twierdzi jednak, że 600e zajmuje miejsce w połowie drogi między małym samochodem a małym SUV-em. Mierząc 1530 mm ma taką samą wysokość jak minisamochód 500e – powiedział Antonio Massacesi, szef działu nowych produktów marki Fiat.
Autor: Tomasz Nowak
Zdjęcia: Materiały prasowe
No Comment