fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Frank Stephenson wyjaśnił, jak opracowano MC12 w zaledwie 4 miesiące

Frank Stephenson wyjaśnił, jak opracowano MC12 w zaledwie 4 miesiące

Frank Stephenson w rozmowie z Jodie Kidd opowiedział o tym, jak zaprojektował Maserati MC12.

Zdaniem Franka ten projekt był wyjątkowy ze względu na to, w jaki sposób jednocześnie tworzono wariant drogowy obok wyścigowego. Pożądane rezultaty osiągnięto w niespodziewanie krótkim czasie zaledwie 4 miesięcy, bowiem tak zazwyczaj wygląda projektowanie pojazdów wyścigowych – zespół pracuje 7 dni w tygodniu, aby spełnić wymagania narzucone przez przepisy. 

Stephenson odpowiedział wszystkim tym, którzy zarzucają  MC12 o to, że jest on jedynie przerobionym Enzo. Projektant nie zgadza się z tym, nawet jeśli silnik i podwozie mają wiele wspólnego z Ferrari. Ogromna różnica tkwi choćby w rozstawie osi, który w Maserati jest znacznie dłuższy. Wnętrzne jest zupełnie inne, a silnik poddano modyfikacjom. Co ciekawe, ekipa projektująca napotkała problemy ze względu na zmienione przez FIA przepisy dotyczące serii, pod kątem której MC12 było przygotowywane. Wymusiło to skrócenie pojazdu drogowego i wyczynowego o 15 cm. 

Cała jego praca się opłaciła, ponieważ wersja wyścigowa odniosła ogromny sukces. Samochód wygrał 40 z 94. wyścigów, w których brał udział – zdobył sześć tytułów mistrzowskich dla zespołów, dwa tytuły mistrzowskie dla konstruktorów i sześć tytułów mistrzowskich dla kierowców.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Flavio Manzoni opowiedział o designie 296 GTB
Next post
12H of Kyalami. Osiągnęlismy wszystko, co było w naszym zasięgu

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Frank Stephenson wyjaśnił, jak opracowano MC12 w zaledwie 4 miesiące