fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Lamborghini Espada z 1968 roku sprzedane za 173 000 euro

Lamborghini Espada z 1968 roku sprzedane za 173 000 euro

W dniu 13 lutego 2021 roku na paryskiej aukcji RM Sotheby’s za 173 000 euro sprzedane zostało Lamborghini Espada Series I by Bertone z 1968 roku. Auto przeznaczone na rynek włoski zostało odrestaurowane przez specjalistę marki i otrzymało certyfikat Lamborghini Polo Storico.

To 21. z zaledwie 37. egzemplarzy Espady serii 1 wyprodukowanych w 1968. Niewiele wcześniej ten model zadebiutował podczas targów motoryzacyjnych w Genewie odnosząc niemal natychmiastowy sukces. Wrażenie na opinii publicznej zrobiło połączenie nadwozia Gandiniego w wykonaniu Bertone, a także sam charakter pojazdu – oferował on świetne osiągi dzięki jednostce 3.9 V12 oraz zapewniał jednocześnie wysoki poziom komfortu dla 4 podróżujących. Espada szybko stała się ikoną Lamborghini tamtej ery, zdobywając tytuł najdłużej i najlepiej sprzedającego się pojazdu. Ten sukces przebił Countach w latach 80.

Ten konkretny samochód był jednym z 37. egzemplarzy, które powstały w 1968 roku i dlatego jest pożądanym przykładem wczesnej Serii 1. Pierwotnie został dostarczony do swojego pierwszego właściciela w listopadzie 1968 roku w Piacenza we Włoszech. Osoba, która wystawiła go na aukcję weszła w posiadanie Lamborghini w 2014 roku, po odkupieniu od dealera w Teksasie. Następnie auto zostało sprowadzone do Europy w celu odrestaurowania. 

Renowacja trwała trzy lata, a prace zostały przeprowadzone przez jednych z najbardziej rozpoznawalnych specjalistów marki w Europie: Top Motors z Nonatoli. Silnik został wymontowany i przebudowany, podobnie postąpiono ze skrzynią biegów, hamulcami, zawieszeniem i układem jezdnym. Prace nad samą karoserią i lakierem w kolorze Blue Notte trwały 450 godzin. Jednak było warto, bowiem auto zostało doprowadzone do bardzo zbliżonego stanu, w jakim opuściło fabrykę. Dowodem na nienaganną kondycję samochodu jest certyfikat Lamborghini Polo Storico oraz fakt, że pojazd był wystawiany w oficjalnym muzeum włoskiej marki w Sant’Agata Bolognese w latach 2018-2019. 

Samochód przejechał mniej niż 200 km od zakończenia prac i prezentuje się w absolutnie nieskazitelnym stanie. Prawdopodobnie jest to jeden z najlepszych egzemplarzy w swoim rodzaju. Nic więc dziwnego, że w drodze licytacji pojazd dobił do kwoty 173 000 euro. 

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Lamborghini: wolnossące V12 może przetrwać, ale tylko do użytku torowego
Next post
Robert Kubica pojedzie w sesji treningowej w Budapeszcie

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Lamborghini Espada z 1968 roku sprzedane za 173 000 euro