fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Najważniejsze w historii Ferrari 250 GTO zostało sprzedane za niemal 52 miliony dolarów

Najważniejsze w historii Ferrari 250 GTO zostało sprzedane za niemal 52 miliony dolarów

Jedyny egzemplarz Ferrari 250 GTO, prowadzony przez zespół wyścigowy Scuderii, został sprzedany za kwotę 51 705 000 dolarów podczas aukcji RM Sotheby’s, która odbyła się 13 listopada 2023 roku w Nowym Jorku.

Wszystkie 250 GTO są wyjątkowe, ale ten jest szczególnie ważny, ponieważ był to jedyny Tipo 1962 prowadzony przez fabryczny zespół wyścigowy. Maszyna zdobyła nawet pierwsze miejsce w swojej klasie w wyścigu na 1000 kilometrów na torze Nürburgring w 1962 roku. Nie udało mu się jednak ukończyć 24-godzinnego wyścigu Le Mans z powodu przegrzania jednostki napędowej.

To Ferrari jako jedyne GTO pierwotnie posiadało 4-litrowy silnik V12. Po Le Mans został on jednak wymieniony przez fabrykę na standardową jednostkę o pojemności 3 litrów. Odnowiony samochód został zakupiony przez prywatnego właściciela, który wystartował nim w wyścigach w 1963 roku.

Ostatecznie 250 GTO dotarło do Stanów Zjednoczonych, gdzie przedostatni już właściciel nabył je w 1985 roku. Używał go do wyścigów vintage i na wysokiej klasy wystawach samochodowych, zdobywając nagrodę Best of Show na Amelia Island Concours d’Elegance w 2011 roku.

Aukcja obejmuje oficjalne arkusze konstrukcyjne przygotowujące samochód do wyścigów na Nürburgringu, Le Mans i fabrycznej konwersji 250 GTO. Ta obszerna dokumentacja potwierdza historyczną wartość samochodu.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Ferrari nostalgicznie o relacji marki z 24H of Le Mans
Next post
Lancia zawitała do Belgii i Luksemburga z konceptem Pu+Ra HPE

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Najważniejsze w historii Ferrari 250 GTO zostało sprzedane za niemal 52 miliony dolarów