fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

TZ3 Stradale

TZ3 Stradale

Fani włoskiego designu będą mieli kolejny obiekt westchnień. Mediolańskie studio  nadwoziowe Zagato, zaprezentowało nowy model Alfa Romeo TZ3 Stradale, który łączy spektakularną stylizację z techniką z za oceanu.

Alfa Romeo od zawsze była marką, która wiodła prym w kwestii rozwoju technologii. Wiele rozwiązań zawdzięczamy właśnie producentowi z Mediolanu. Dziś marka próbuje odzyskać dawny blask, wprowadzając limitowane i ekskluzywne modele. Studio stylistyczne Zagato współpracujące z Alfa Romeo od roku 1928, chcąc uczcić 100 lecie marki postanowiło zrealizować “TZ3 Program” (TZ- Tubolare Zagato). Zakładał on zaprojektowanie unikalnego modelu, nawiązującego do pojazdów wyścigowych włoskiego producenta.

W latach 60. na bazie Giulii powstały modele TZ1 i TZ2, z których stylistki pełnymi garściami czerpano przy powstaniu nowożytnych modeli TZ3 Corsa i TZ3 Stradale. Charakteryzują się dynamiczną linią  oraz tak zwanym “krótkim ogonem”, czyli rozwiązaniem zastosowanym przez Zagato w latach 60. w celu obniżenia oporów powietrza. Rok temu podczas Concorso d’Eleganza Villa D’Este zaprezentowano model TZ3 Corsa bazujący na Alfie Romeo 8C Competizione. Auto trafiło  w ręce  kolekcjonera – Martina Kappa.

Kilka miesięcy temu świat obiegła informacja o powstaniu wersji TZ3 dopuszczonej do ruchu drogowego. Zaprezentowane TZ3 Stradale łączy włoską finezje z amerykańską techniką. Bazą dla powstania tego modelu stał się  Dodge Viper ACR. Projekt powstał dzięki spółce joint venture między grupami Fiata i Chryslera. Mimo tego, że  pojazd będzie bazować na mechanice z za oceanu, Zagato twierdzi, że TZ3 Stradale będzie dziełem włoskich projektantów i inżynierów. Auta będą wyjeżdżać wyłącznie z atelier Zagato w Mediolanie.

Pod maskę trafi dziesięciocylidrowy silnik o pojemności 8,4 litra. Jednostka ta generuje blisko 600 KM i będzie połączona z sześciobiegową manualną skrzynią biegów. Podwozie w dużej mierze będzie wykonane z aluminium, a karoseria z włókna węglowego. Powstanie w sumie 9 egzemplarzy – pierwszy z nich trafił już do amerykańskiego kolekcjonera – Erica Kinga – członka zarządu muzeum motoryzacyjnego w Saratoga (NY). Kolejne trafią do Japonii oraz Europy.

Pozostaje jednak niesmak, że nazwa Alfa Romeo powoli traktowana jest jako znak handlowy. Technika pod karoserią nic nie ma wspólnego z finezją włoskich konstruktorów. To toporna, muskularna technologia ubrana w stylową karoserię. Czy TZ3 zasługuje na emblematy Alfa Romeo?  Jeżeli chodzi o design, to w jakimś stopniu tak. Jednak model ten nigdy nie będzie tak ceniony, jak legendarne, wyścigowe Tubolare Zagato z lat 60.

Tekst: Jakub Ziółkowski
Zdjęcia: materiały prasowe Zagato

Poprzedni wpis
Kolekcja prototypów Bertone na sprzedaż
Następny wpis
Nowa Pantera!

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back
Udostępnij

TZ3 Stradale