fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Z myślą o rynku amerykańksim powstanie elektryczny SUV Alfy Romeo

Z myślą o rynku amerykańksim powstanie elektryczny SUV Alfy Romeo

Stellantis planuje uzupełnić swoją ofertę SUV-ów o skoncentrowanego na kierowcy, w pełni elektrycznego konkurenta dla Porsche Cayenne i BMW iX, który miałby na celu przede wszystkim podbicie rynku amerykańskiego.

Wizja Alfy Romeo dotycząca jej przyszłej oferty zaczyna nabierać kształtów. Firma ma w zanadrzu interesujące plany, o czym wspomniał jej dyrektor generalny Jean-Philippe Imparato. Alfa Romeo zamierza stawić czoła BMW iX ze swoim w pełni elektrycznym SUV-em, który miałby pojawić się na amerykanskich ulicach w 2027 roku. Zgodnie z obecnymi założeniami pojazd wykorzystywałby dużą platformę STLA. 

W stale rozwijającym się segmencie nowy model będzie konkurować m.in. ze wspomnianym BMW iX, jak również w pełni elektrycznym Cayenne EV, a także crossoverem Alpine. Alfa Romeo ma kłaść nacisk na osiągi na drodze, maksymalizację wydajności aerodynamicznej i zasięg. Niewykluczone, że będzie dysponować nieco gorszym prześwitem, za to niżej położonym środkiem ciężkości.

Według Autocar w pełni elektryczny SUV ma stać się okrętem flagowym w ofercie Alfy Romeo, przewyższając rozmiarami całkowicie elektryczny model Stelvio nowej generacji. Auto zostanie opracowane nie z myślą o europejskich klientach, co raczej amerykańskich i chińskich. To właśnie tam włoska firma chce w przyszłości wywrzeć znaczący wpływ, co zdradził Imparato:

Jeśli zostanę w Europie Zachodniej, nigdy nie zbuduję tego samochodu, ponieważ wolumeny są niewielkie i nie wiem, jak rozwinie się ten segment.

Wykorzystanie platformy STLA Large potencjalnie oznacza wykorzystanie nawet trzech jednostek elektrycznych, co z kolei w najbardziej wydajnych wariantach pozwoliłoby na osiągnięcie mocy wyrażanej czterocyfrową liczbą. Ale ten parametr nie będzie najważniejszy – przedstawiciele firmy każdorazowo podkreślają, że najistotniejsze są wrażenia z jazdy. Wspomniana architektura pozwala na wykorzystanie technologii szybkiego ładowania – mowa o wzroście poziomu z 10% do 80% w zaledwie 30 minut, co przełoży się na wydłużenie zasięgu maksymalnego nawet do 805 kilometrów.

Planowany SUV Alfy Romeo ma być wyposażony w najnowocześniejszy pakiet technologiczny Stellantis – STLA Brain, który prawdopodobnie będzie obejmował funkcje zestawu głośnomówiącego oraz zaawansowany system informacyjno-rozrywkowy.

Duży SUV to tylko jeden z kilku zelektryfikowanych modeli w ambitnym planie Alfy Romeo. Oprócz niego włoska marka ma wprowadzić na rynek subkompaktowego crossovera.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Zwiastun Race For Glory. W filmie zobaczymy rywalizację Audi i Lancii w WRC 1983
Next post
Christian Engelhart po 5 latach powrócił do Lamborghini jako fabryczny kierowca

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Z myślą o rynku amerykańksim powstanie elektryczny SUV Alfy Romeo