fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Zwiastun Race For Glory. W filmie zobaczymy rywalizację Audi i Lancii w WRC 1983

Zwiastun Race For Glory. W filmie zobaczymy rywalizację Audi i Lancii w WRC 1983

Race For Glory: Audi vs. Lancia przedstawia walkę pomiędzy Audi i Lancią w Rajdowych Mistrzostwach Świata w 1983 roku. Film trafi do kin 18 stycznia 2024 roku.

Audi radykalnie zmieniło przebieg rajdów wprowadzając system napędu na wszystkie koła – Quattro. O ile to powszechna wiedza, o tyle historia ostatniej walki Lancii z rewolucją AWD już nie jest tak powszechna. I właśnie na tym skupili się twórcy filmu Race For Glory: Audi vs. Lancia. Fani motorsportu mają nadzieję, że będzie on tak dobry, jak sugeruje najnowszy zwiastun:

W 1982 roku zadebiutowała niesławna Grupa B. W Rajdowych Mistrzostwach Świata 1983 Audi dysponowało pojazdem z napędem na obie osie, zaś Lancia – modelem 037 wprowadzonym rok wcześniej jako następca słynnego Stratosa. Co prawda włoski samochód zachował napęd na tylną oś, przez co wydawał się być mało konkurencyjny w stosunku do Audi, jednak ostatecznie rywalizacja została rozwiązana na korzyść Lancii.

W filmie wystąpili m.in. Riccardo Scamarcio, Daniel Brühl, Katie Clarkson-Hill, a także Volker Bruch, który wcielił się w kierowcę Lancii – Waltera Röhrla. Röhrl brał udział tylko w ograniczonej liczbie wyścigów w sezonie 1983, ponieważ nie był zainteresowany zdobyciem kolejnego mistrzostwa kierowców. Zwiastun sugeruje, że film skupi się w dużej mierze na Röhrlu, choć ostateczne zwycięstwo Lancii było wysiłkiem całej ekipy.

037 z silnikiem umieszczonym centralnie był generalnie lepszy na asfalcie i dłuższych odcinkach z mniejszą liczbą zakrętów. Tymczasem zespół Audi miał przewagę AWD na luźnych, krętych nawierzchniach. W związku z tym marki na zmianę zajmowały miejsca na podium w różnych wydarzeniach przez cały sezon.

W opisie zwiastuna przeczytamy, że film jest pełnym akcji dramatem sportowym, inspirowanym prawdziwymi wydarzeniami. Nie jest to więc dokument, ale raczej ekscytująca fikcja w sporym stopniu oparta na faktach. W dwuminutowym zwiastunie  zobaczymy nieco przerysowane sceny, choćby Audi i Lancię jadące bok w bok na odcinku specjalnym rajdu… Co jednak najistotniejsze – komercyjny film ze sporym budżetem przyczyni się do budowania świadomości na temat historii interesującej rywalizacji między dwoma producentami w WRC, z której Lancia wyszła zwycięsko. Gdy tylko Race for Glory: Audi vs. Lancia trafi do kin 18 stycznia, przekonamy się, w jakim stopniu dramat ten pokrywa się z rzeczywistością.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

 

Previous post
Ponad 1600 Lamborghini wyjechało na ulice, aby wesprzeć Movember
Next post
Z myślą o rynku amerykańksim powstanie elektryczny SUV Alfy Romeo

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Zwiastun Race For Glory. W filmie zobaczymy rywalizację Audi i Lancii w WRC 1983