fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Il Ponte poleca

Il Ponte poleca

Co ciekawego we włoskim klimacie w dniach 15-22.III.2010
 
 

Poniedziałek 15 marca to już ostatni dzień wystawy Muzy, bachantki i centaury z miast Wezuwiusza. Arcydzieła malarstwa pompejańskiego, zorganizowanej przez Włoski Instytut Kultury. Tych, którzy nie zdążyli jej jeszcze zobaczyć – serdecznie zapraszamy.
Więcej na:
www.iicvarsavia.esteri.it

Na deskach Opery Narodowej zagości znów jedna z najpiękniejszych oper wszechczasów – Madame Butterfly Giacomo Pucciniego. Tym razem będzie to, owiana już legendą, inscenizacja tandemu Treliński – Kudlička, wystawiana już przez Placida Domingo w Operze Waszyngtońskiej oraz Valerego Gergieva w Teatrze Maryjskim w Petersburgu. Gorąco polecamy.
Więcej na:
www.teatrwielki.pl

Włoski Instytut Kultury jest organizatorem koncertu Tradycje muzyczne śródziemnomorskie: fuzje i kontaminacje, który odbędzie się we czwartek 18 marca w siedzibie Instytutu. Zagra Orchestra Minima Mysticanza. Polecamy!
Więcej na:
www.iicvarsavia.esteri.it

Filharmonia Narodowa zaprasza w tym tygodniu na koncert muzyki dawnej – Stabat Mater. W programie m.in. utwory Antonio Vivaldiego oraz Giovanni Battista Pergolesi w wykonaniu Academy of Ancient Music.
Więcej na:
www.filharmonia.pl

Kino Iluzjon zaprasza w tym tygodniu na projekcję legendarnego dzieła Federico Fellini – La strada. Wielbiciele włoskiego kina będą również mieli okazję zobaczyć film Bernardo Bertolucci pt. La strategia del ragno (Strategia pająka).
Więcej na:
www.fn.org.pl

Część festiwalu Gorzkie Ł»ale. Festiwal, który uwiera poświęcona będzie dantejskiej Boskiej Komedii, a ściślej – jej pierwszej, piekielnej części. Film A TV Dante Petera Greenawaya to przejmujący obraz piekła, w którym prócz strof Dantego znalazły się wypowiedzi przedstawicieli różnych dziedzin nauki, wyjaśniające najbardziej zagadkowe fragmenty dzieła. Film otrzymał Nagrodę Specjalną na Festiwalu Prix Italia.
Więcej na:
www.gorzkiezale.com

To jednak nie wszystko – dla miłośników Dantego festiwal Gorzkie Ł»ale przygotował również prezentację fragmentów najnowszego przekładu Boskiej Komedii autorstwa Jarosława Mikołajewskiego. Wystąpią Maja Ostaszewska, Konrad Imiela i Hubert Jarczak, reżyseria – Agata Duda-Gracz. Całość przekładu zostanie wydana jeszcze w 2010 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego.
Więcej na:
www.gorzkiezale.com

Niejednokrotnie zachęcaliśmy Państwa do wizyty w Teatrze Guliwer. Tak będzie i tym razem, a przedstawieniem, które chcemy Państwu polecić, jest włoska baśń o Pinokiu. Do poznania przygód urwisa z drewna zaproszone są dzieci od lat pięciu – dorośli też nie powinni się nudzić!
Więcej na:
www.teatrguliwer.waw.pl

Małym wielbicielom włoskiego pajacyka spodoba się również zapewne propozycja wydawnictwa SARA – nowe wydanie historii Gepetta i jego drewnianego synka.
Więcej na:
www.biblion.pl

Starsi czytelnicy zainteresują się być może pozycją proponowaną przez wydawnictwo W.A.B. – Apokaliptycy i dostosowani. Komunikacja masowa a teorie kultury masowej Umberto Eco. Dzieło to wielki włoski semiolog napisał ponad czterdzieści lat temu. Warto sprawdzić, czy teorie z lat ’60 są nadal aktualne.
Więcej na:
www.biblion.pl

To samo wydawnictwo zachęca również do lektury głośnej powieści Samotność liczb pierwszych autorstwa Paolo Giordano. Powieść przyniosła autorowi prestiżową nagrodę Premio Strega. Losy Mattia i Alice splatają się w nowej szkole. Każde z nich nosi w sobie traumę z dzieciństwa, która uniemożliwia im normalne funkcjonowanie wśród rówieśników. Obydwoje są outsiderami, padają ofiarami szkolnej przemocy, mają też problemy z własną cielesnością. Nowa przyjaźń nie jest jednak ratunkiem na wszelkie problemy. Choć wiele do siebie czują, nie potrafią wyrażać swych emocji. Poprzez lata, wchodząc w dorosłość, rozpoczynając karierę czy zakładając rodzinę, na przemian zbliżają się do siebie i oddalają. Są bowiem jak tytułowe liczby pierwsze – oddzielone jedyną cyfrą parzystą, która nie pozwala im złączyć się naprawdę. Samotność liczb pierwszych to piękna książka o nieprzystawalności do świata zewnętrznego, o trudności porozumienia się, gorzka, z wielkim zrozumieniem opisująca ból i cierpienie, a jednocześnie – wciągająca i wzruszająca.
Więcej na:
www.biblion.pl

Wielbicielkom romansów wydawnictwo Amber poleca teraz powieść Elisabeth Adler pt. Lato w Toskanii. Doktor Gemma jest bez reszty oddana pracy w izbie przyjęć nowojorskiego szpitala, aż pewnego dnia otrzymuje tajemniczy list z Włoch z jeszcze bardziej tajemniczą wiadomością o spadku. Nieoczekiwanie Gemma postanawia rzucić wszystko i wyjechać do Toskanii. Na miejscu czeka ją jednak przykra niespodzianka: jeszcze ktoś rości sobie prawo do jej własności, pięknej starej willi. Ktoś bogaty, wpływowy i niebezpiecznie przystojny…
Więcej na:
www.wydawnictwoamber.pl

Ciekawą romantyczną propozycję ma również Świat Książki – nowość zatytułowaną Dziewice Vivaldiego Barbary Quick. Jest to opowieść o dojrzewaniu, miłości, sztuce i poszukiwaniu szczęścia, pełna malowniczych szczegółów z życia XVIII-wiecznej Wenecji i samego twórcy “Czterech pór roku”.
Więcej na:
www.swiatksiazki.pl

www.ilponte.pl

Poprzedni wpis
Niedzielne spotkanie
Następny wpis
Żółtek z włoskim rodowodem !

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back
Udostępnij

Il Ponte poleca