fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Il ponte poleca

Il ponte poleca

Co ciekawego we włoskim klimacie w dniach 21 – 28.VI.2010

 Pod redakcją Marii Bulikowskiej

Niedawno rozpoczęła się kolejna edycja festiwalu mozartowskiego w Warszawskiej Operze Kameralnej. Jeśli nie udało się Państwu jeszcze wziąć w nim udziału, zachęcamy do kupienia biletów na ten tydzień:
21 czerwca: Ascanio in Alba (Askaniusz w Albie) – akcja opery rozgrywa się w czasach mitycznych i pokazuje zaślubiny Ascania, jednego z wnuków Wenus, z nimfą Sylwią z rodu Herkulesa.
22, 23 czerwca: Don Giovanni – jedna z najważniejszych oper Mozarta – historia miłosnych podbojów szlachcica Don Giovanniego rozgrywa się w Sewilli w XVII w. Występujące w niej postaci oraz psychologiczne relacje między nimi są ostro zarysowane i wyraźnie scharakteryzowane muzyką.
24 czerwca: Betulia Liberata (Betulia wyzwolona) to oratorium muzyczne skomponowane przez – uwaga – 15-letniego Wolfganga Amadeusza Mozarta w 1771 roku do libretta włoskiego pisarza Pietra Metastasia. Utwór opowiada historię Judyty i Holofernesa z biblijnej Księgi Judyty.
26 czerwca: La clemenza di Tito (Łaskawość Tytusa) – premiera opery odbyła się 6 września w Pradze z okazji koronacji cesarza Leopolda II na króla Czech. Na jej napisanie Mozart miał bardzo mało czasu – zaledwie 50 dni. Utwór niestety nie spodobał się praskiej publiczności, która bardzo życzliwie przyjmowała inne dzieła Mozarta. Jednak mimo krytyki, w operze są arie i sceny zespołowe pełne barokowej wspaniałości, które mogą zachwycić niejednego współczesnego odbiorcę.
27 czerwca: La finta giardiniera (Rzekoma ogrodniczka) to trzyaktowa opera komiczna (buffa) skomponowana przez Mozarta w 1775 roku. Akcja utworu rozgrywa się w XVIII wieku w posiadłości podesty Don Anchise we włoskiej miejscowości Lagonero.
Więcej na: www.operakameralna.pl

Włoski Instytut Kultury zaprasza na wieczór z włoskim karaoke – Cantare l’italiano. Tych, którzy do zadania podchodzą ambitnie, zapraszamy na stronę Instytutu, gdzie można znaleźć listę piosenek razem ze słowami.
Więcej na: www.iicvarsavia.esteri.it

W tym tygodniu warto również zajrzeć do kina: 21 czerwca w Iluzjonie odbędzie się projekcja filmu produkcji francusko-włoskiej śycie, miłość, śmierć (La vita, l’amore, la morte) w reżyserii Claude’a Leloucha. Bohaterem opowieści jest z pozoru przeciętny człowiek, o ustabilizowanej sytuacji rodzinnej, pracujący jako robotnik w fabryce samochodów. Długotrwałe śledztwo ujawnia drugą, mroczną stronę jego natury: okazuje się bowiem, że jest on wielokrotnym zabójcą…W filmie wystąpili mało znani aktorzy, co nadało mu cechy autentyzmu, w rolach epizodycznych zaś pojawili się prawdziwi prawnicy, zwolennicy zniesienia kary śmierci.
Polecamy.
Więcej na: www.fn.org.pl

Do kin wszedł już nowy film Jana Jakuba Kolskiego – Wenecja, nagrodzony przez jury na festiwalu w Gdyni za najlepsze zdjęcia. Dzieciństwo głównego bohatera, małego Marka (Marcin Walewski), przypada na czas wojny. Dla rodziny chłopca jej wybuch oznacza konieczność ucieczki oraz zmiany planów. Marek nie może, o czym wcześniej marzył, wybrać się z rodzicami w podróż do Wenecji. Musi wraz z matką zamieszkać na prowincji. Wenecja opowiada historię podróży, która się nie odbyła – w której siła marzeń pozwoliła zmienić zalaną piwnicę rodzinnej posiadłości w jedno z najbardziej romantycznych miast na ziemi.
Gorąco polecamy!
Więcej na: www.kinoskop.pl

Z pewnością pamiętają Państwo Marlenę de Blasi, autorkę bestsellerów o dolce vita we Włoszech. W swojej najnowszej książce, Tamtego lata na Sycylii, opowiada historię Toski, wyjątkowej kobiety, która wśród wspaniałej, sycylijskiej przyrody prowadzi niezwykły dom, zwany Villa Donnafugata. Skąd wzięły się w nim trzydzieści cztery wdowy pomagające wszystkim w okolicy? Kim jest sama Tosca: bogata, choć kiedyś była biedna, wykształcona, choć pochodząca z nizin, i mówiąca o sobie, że “miała dwa dzieciństwa”ż O tym dowiecie się Państwo z lektury…
Więcej na: www.swiatksiazki.pl

Na polskim rynku ukazał się niedawno interesujący thriller historyczny, w którym główną rolę XIII-wiecznego detektywa pełni sam… Dante Alighieri. W Krucjacie ciemności Giulia Leoniego, Alighieri przybywa z Florencji do Rzymu, by pojednać swe miasto z papieżem Bonifacym. Ponury Rzym przypomina Piekło z poematu, który teraz pisze. Kto w okrutny sposób morduje tu młode dziewczynyż W toku okaże się, że śledztwo jest o wiele bardziej skomplikowane, a Święta Inkwizycja będzie mieć w nim swój udział…
Więcej na: www.swiatksiazki.pl

Włoski – non c’ż problema! to multimedialny kurs do samodzielnej nauki języka włoskiego, objęty teraz promocją (118 złotych) w Księgarni PWN. Zestaw zawiera książki oraz płyty CDROM z kursem multimedialnym i nagraniami MP3. Polecamy szczególnie tym, którzy chcą powtórzyć podstawy języka.
Więcej na: www.ksiegarnia.pwn.pl

Trudno wyobrazić sobie naukę języka obcego bez porządnego słownika, takiego jak czterotomowy Słownik języka włoskiego wydawnictwa Wiedza Powszechna, który do końca czerwca można zakupić 20% taniej w księgarni językowej Nowela.
Więcej na: www.nowela.pl

Instytut zaprasza na kolejną edycję Caffż letterario, czyli na spotkanie z włoską literaturą. Tym razem tematem do dyskusji będą teksty Pasoliniego, Saby, Soriano i Benniego. Serdecznie zapraszamy.
Więcej na: www.iicvarsavia.esteri.it

Przypominamy o remoncie w krakowskim Muzeum Książąt Czartoryskich, dzięki któremu warszawiacy mają okazję obejrzeć sławną Damę z gronostajem w Zamku Królewskim w Warszawie, wraz z kilkudziesięcioma innymi obrazami z tej cenionej kolekcji (m.in. pędzla niderlandzkiego mistrza Dirka Boutsa i Jeana Pierre’a
Norblina), a także znakomitymi wyrobami rzemiosła europejskiego oraz blisko- i dalekowschodniego. Polecamy!
Więcej na: www.zamek-krolewski.pl

Na naszym firmowym blogu w tym tygodniu kolejne trzy artykuły, których italofile nie mogą przegapić! Już dzisiaj, w poniedziałek 21 czerwca, Julia Wollner opowie w kilku słowach o książkach, które inspirują do podróży po Italii – bez konieczności zabierania ze sobą przewodnika. Pojutrze, w środę 23 czerwca, będziecie Państwo mogli pogimnastykować język, ćwicząc z Julią Scioglilingua, czyli włoskie odpowiedniki naszego Stołu z powyłamywanymi nogami.
Dobra zabawa gwarantowana! W piątek 25 czerwca natomiast zapraszamy do lektury sprawozdania z ciekawej imprezy, którą nazwijmy… kulinarnooświatową.
Więcej na: www.ilponte.pl/julia_wollner

www.ilponte.pl

Previous post
Dwucylindrowe silniki dla włoskich "maluchów"
Next post
100-lecie Alfa Romeo na żywo!

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Il ponte poleca