fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Abarth Classiche świętuje stulecie toru Monza restomodem Fiata 500

Abarth Classiche świętuje stulecie toru Monza restomodem Fiata 500

Historyczny włoski tor Autodromo di Monza obchodzi w tym roku setne urodziny. Stellantis Heritage postanowił uczcić tę okazję i jednocześnie złożyć hołd pojazdowi, który ustanowił szereg rekordów na tej legendarnej nitce.

W tym celu opracowano restomoda o nazwie Abarth Classiche 500 Record Monza ‘58. To jednorazowa konstrukcja oparta na pięćsetce z 1970 roku. Pojazd zmodyfikowano tak, aby przypomniał pierwszego Fiata 500 po tuningu od Abartha, który w lutym 1958 roku zdołał pobić sześć rekordów prędkości 

Samochód-dawca nie ma otwieranych do tyłu drzwi – włoski producent zrezygnował z nich w 1965 roku. Za to cała reszta przypomina oryginał, włącznie z zielonym lakierem i grafiką Fiat 500 Abarth. Sercem auta jest 2-cylindrowy silnik o zwiększonej do 595 cm³ pojemności. Co prawda producent nie zdradził szczegółów technicznych, ale można się domyślać, że zastosowane zabiegi zwiększyły moc z oryginalnych 18 KM do około 26 KM, którymi dysponował oryginał z 1958 roku. 

Nowy samochód został wystawiony na targach AutoClassica w Mediolanie, a żeby zwiedzający mogli sami ocenić wykonaną robotę przez Abarth Classiche, niedawno odrestaurowany rekordzista dołączył do niego na stoisku wraz z modelem 2022 Abarth Classiche 1000 SP.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Giulia i Stelvio bez hybrydyzacji. Następcy mają być elektrykami
Next post
W planach są mocniejsze warianty Abartha 500e

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Abarth Classiche świętuje stulecie toru Monza restomodem Fiata 500