fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Oto Abarth 1000 SP. Bazuje na 4C

Oto Abarth 1000 SP. Bazuje na 4C

Abarth zaprezentował nowoczesną interpretację kultowego modelu 1000 SP. Nowe wcielenie bazuje na Alfie Romeo 4C i wpisuje się w założenia koncepcyjne pierwowzoru.

Do niedawna nazwa Abarth była zarezerwowana dla wersji wyczynowych samochodów sportowych Fiat 500 i 124 Spider. Jednak już w latach 50. i 60. Abarth odnosił zwycięstwa w wyścigach w całej Europie, dzięki modernizacji jednostek napędowych Fiata, Alfy Romeo, a nawet Porsche oraz lekkich, ręcznie formowanych paneli nadwozia.

1000 SP (Sport Prototipo) nawiązujący do jednej z najbardziej udanych konstrukcji włoskiej firmy, został właśnie zaprojektowany na rok 2021. Informacja prasowa Stellantis nie zawiera zbyt wielu szczegółów technicznych dotyczących pojazdu, ale i tak wiadomo, co kryje się pod jego nadwoziem, bowiem bazuje na Alfie Romeo 4C.

Ma nadwozie wykonane z włókna węglowego, kolumny MacPhersona oraz zamontowany centralnie turbodoładowany silnik czterocylindrowy o pojemności 1742 cm³ i mocy 240 KM, którego moment obrotowy wędruje na tylne koła. Samochód wpisuje się w koncept oryginału, który miał się wyróżniać niską masą i dużym stosunkiem mocy do wagi. Lekka forma, aerodynamiczne nadwozie i ergonomia to były główne cechy protoplasty powstałego 55 lat temu. 

1000 SP stanowił dowód na kunszt inżynieryjny Mario Colucciego, czyli inżyniera Alfy Romeo z Mediolanu. Opracowany przez niego samochód dojechał na pierwszym miejscu w klasie w wyścigu Nürburgring 500 km we wrześniu 1966 roku. 

Model 4C został wycofany z produkcji w 2020 roku. Najnowsze dzieło niekoniecznie świadczy o zmianach planów Stellantis co do strategii produktowej – bardziej należy to traktować jako jednorazowy projekt, mający na celu uczczenie kultowego modelu. 

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
W sobotę równolegle startujemy w wyścigach 24H i 6H
Next post
Tavares daje Alfie Romeo i Lancii 10 lat na udowodnienie swojej wartości

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Oto Abarth 1000 SP. Bazuje na 4C