fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Do 2030 gama modelowa Fiata ma stać się w pełni elektryczna

Do 2030 gama modelowa Fiata ma stać się w pełni elektryczna

Fiat zamierza do końca 2030 roku całkowicie zelektryfikować swoją gamę modelową. Obecnie w ofercie tego producenta znajdziemy w pełni elektryczny model 500, a już wkrótce powinniśmy doczekać się mocniejszego wariantu w wydaniu Abartha.

Obecny dyrektor generalny Fiata i Abartha Olivier François spotkał się z wybitnym architektem Stefano Boerim, najbardziej znanym z bliźniaczych wieżowców mieszkalnych Bosco Verticale w Mediolanie, pokrytych drzewami i roślinnością. Obaj dyskutowali o potrzebie pilnych zmian w miejskich krajobrazach, które – jak stwierdził Boeri – są odpowiedzialne za 70% globalnej emisji dwutlenku węgla. Ogłoszenie nastąpiło tuż przed Światowym Dniem Ochrony Środowiska, który przypada na 5 czerwca. Oto stanowisko, jakie zajął Olivier François:

Naszym obowiązkiem jest wprowadzenie na rynek samochodów elektrycznych, które nie kosztują więcej niż te z silnikiem spalinowym – tak szybko, jak to możliwe, zgodnie z malejącymi kosztami akumulatorów. Badamy terytorium zrównoważonej mobilności dla wszystkich: to jest nasz największy projekt. W latach 2025-2030 nasza linia produktów będzie stopniowo przekształcana w pojazdy wyłącznie elektryczne. Będzie to radykalna zmiana dla Fiata. Tymczasem w niedalekiej przyszłości, będziemy świadkami przekształcenia dachu dawnej fabryki Lingotto w Turynie w największe wiszące ogrody w Europie, znajdzie się w nich ponad 28 000 roślin. To wielki, znaczący – i po raz kolejny zrównoważony – projekt, dzięki któremu ożywi się miasto Turyn, nasz dom.

Jeśli chodzi o elektryczne ambicje Fiata, to choć 500e wygląda dość podobnie do napędzanych silnikami spalinowymi wersji kultowego małego samochodu, to w rzeczywistości jest to pierwszy pojazd zbudowany od podstaw jako bezemisyjny. Produkowany w Turynie Fiat 500e ma akumulator o pojemności 42 kWh, który napędza pojedynczy silnik elektryczny o mocy 118 koni mechanicznych. Może nie wygląda to imponująco, ale auto zapewnia przyzwoitą dynamikę nie tylko podczas miejskich eskapad.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

 

Previous post
Oliver Webb wystartuje w serii Pure ETCR w elektrycznej Giulii
Next post
Lamborghini i LEGO zbudowali pełnowymiarowego Siana z klocków

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Do 2030 gama modelowa Fiata ma stać się w pełni elektryczna