fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Lamborghini i LEGO zbudowali pełnowymiarowego Siana z klocków

Lamborghini i LEGO zbudowali pełnowymiarowego Siana z klocków

Lego ujawniło swoje najnowsze dzieło – składający się z 400 000 elementów pełnowymiarowy model Lamborghini Sián FKP 37. Wykorzystanie klocków Lego Technic sprawiło, że opracowanie i zbudowanie tego dzieła zajęło 8660 godzin.

Replika ma długość 4980 mm, szerokość 2101 mm i wysokość 1133 mm co oznacza, że są identyczne z wymiarami prawdziwego samochodu. Lego twierdzi, że to pierwszy raz, gdy użyto do stworzenia zewnętrznej skorupy sześciokątnego kształtu.

Prawdziwy Sián jest pierwszą hybrydą produkowaną przez Lamborghini – korzysta z wolnossącej jednostki V12 o pojemności 6,5 litra – coś, czym nie może pochwalić się replika z LEGO. Ma ona za to zbudowaną z klocków kierownicę ozdobioną słynnym emblematem Lamborghini i włoską flagą. Elementy sterujące oraz fotele wyścigowe również wykonano z klocków LEGO.

Lamborghini trafiło na pierwsze strony gazet z prawdziwym Siánem dzięki zastosowaniu superkondensatora, który waży mniej niż tradycyjny akumulator. Twórcy modelu LEGO nie przejmowali się masą własną – ich pojazd waży bowiem aż 2200 kilogramów. Wykorzystano w nim 154 różne części Technic. Jednak tylko 20 z nich stworzono specjalnie na potrzeby tego projektu. Naturalnej wielkości replika jest następcą modelu Lego Technic Lamborghini Sian FKP 37 w skali 1:8, który zostanie wprowadzony na rynek w czerwcu 2020 roku.

Po raz pierwszy w projekcie LEGO zastosowano powłokę UV z tzw. efektem pędzla. Aby zapewnić, że wykończenie będzie pasować do rzeczywistego samochodu, lakier został nałożony przez własną lakiernię Lamborghini. Sam kolor dokładnie porównano z tym, jaki trafił do modelu w skali 1:8.

W innej wyjątkowej adaptacji Lego oddaje hołd nazwie Sián, stosując innowacyjne oświetlenie w modelu w skali 1:1. Słowo Sián, przetłumaczone z dialektu bolońskiego, oznacza błysk lub błyskawicę, dlatego na bokach karoserii można znaleźć podświetlenie właśnie w tym kształcie. Unikalne światła błyskawic zostały zaprojektowane tak, aby naśladować sekwencję włączania i wyłączania zasilania w reflektorach.

Więcej na temat projektu powiedziała Lena Dixen, starszy wiceprezes ds. produktów i marketingu w grupie LEGO:

Nasi projektanci uwielbiają wyzwania, więc można sobie wyobrazić ich radość, gdy daliśmy im tak trudne zadanie, bardziej wymagające niż zwykle. Z wielką chęcią wykorzystali szansę współpracy z naszymi niesamowitymi projektantami i inżynierami z warsztatu produkcji modeli w fabryce w Kladnie w Czechach, którzy budują te imponujące modele naturalnej wielkości. I naprawdę przesuwają granice tego, co można zrobić z LEGO Technic.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Do 2030 gama modelowa Fiata ma stać się w pełni elektryczna
Next post
Klaus Busse z nagrodą Design Hero za MC20, Tonale i nowego Fiata 500

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Lamborghini i LEGO zbudowali pełnowymiarowego Siana z klocków