fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

FCA Heritage wystawia samochody w 3 europejskich muzeach

FCA Heritage wystawia samochody w 3 europejskich muzeach

Departament FCA Heritage użyczył kilka ważnych eksponatów ze swojej bogatej kolekcji na potrzeby trzech europejskich wystaw muzealnych.

Pierwszym przystankiem na retrospektywnej mapie FCA są Niemcy, gdzie 19 września w prestiżowym otoczeniu nowej przestrzeni wystawienniczej w muzeum techniki w Sinsheim otwarto ekspozycję pt. Mythos Alfa Romeo, poświęconą wielkiej historii tytułowej włoskiej marki. Wystawa potrwa 18 miesięcy i łącznie pokazanych zostanie 40 zabytkowych samochodów należących do prywatnych kolekcjonerów i FCA Heritage. Aby zobaczyć je wszystkie nie wystarczy jedna wizyta, bowiem organizator zdecydował się na rotację zastępując jedne pojazdy innymi.

Drugim przystankiem jest Londyn i wystawa zatytułowana Samochody: Napędzając współczesny świat. Ekspozycję otwarto 23 listopada w Victoria & Albert Museum w Londynie. Retrospektywa potrwa do 19 kwietnia 2020 roku. Wśród eksponatów, które pełniły rolę swojego rodzaju akceleratorów społecznych i ekonomicznych, znalazł się model 600 Multipla, prekursor wszystkich minivanów.

Na sam koniec zostaje francuskie muzeum Musée National de la Voiture w Compiègne. To najstarsze muzeum motoryzacyjne w Europie. Wystawa Beauté Pure – otwarta 29 listopada 2019 roku – poświęcona jest najpiękniejszym w historii prototypom. Wśród nich znalazł się bardzo śmiały koncept Alfy Romeo – Scarabeo.

Pojazd zbudowano w 1966 roku dzięki zaangażowaniu między innymi Giuseppe Busso, Orazio Satty Puligi oraz designera Sergio Sartorelliego z Officine Stampaggi Industriali (OSI). Tego samego roku Scarabeo zadebiutował podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu. Dwumiejscowe auto z umieszczonym z tyłu silnikiem 1.6 o mocy 115 KM – pochodzącym z Alfy Romeo GTA – oparto na platformie Tipo 33. Moment obrotowy trafiał na tylną oś za pośrednictwem 5-biegowej skrzyni ręcznej. Masa własna auta wynosiła 700 kg. Według danych producenta, sportowa Alfa była w stanie rozpędzić się do 200 km/h. 

Paryska wystawa potrwa do 23 marca 2020 roku.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Poprzedni wpis
FCA rozpoczęło 90% planowanych we Włoszech inwestycji
Następny wpis
Fiat 500 do wypożyczenia na Litwie i w Estonii w ramach carsharingu

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
Udostępnij

FCA Heritage wystawia samochody w 3 europejskich muzeach