fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Ferrari 296 GT3 zadebiutuje za tydzień w 24-godzinnym wyścigu Daytona

Ferrari 296 GT3 zadebiutuje za tydzień w 24-godzinnym wyścigu Daytona

22 stycznia o godzinie 19:25 czasu polskiego rozpoczęła się sesja kwalifikacyjna na torze Daytona International Speedway w ramach wyścigu Roar Before the 24, Rolex 24 Hours. Brały w niej udziały m.in. Ferrari 296 GT3, debiutujące na torze w oficjalnym wydarzeniu. Na najwyższych 4. miejscach uplasowały się samochody marki Mercedes. Ferrari nr 47 ekipy Cetilar Racing poradziło sobie najlepiej spośród włoskich aut z Maranello, plasując się na P15. Ferrari 296 GT3 #21 AF Corse wystartuje z P25, mistrzowie FIA World Endurance GT w Ferrari #62 przypadnie pole startowe nr 28. Niemal na samym końcu stawki GTD znalazło się 296 GT3 ekipy Onofrio Triarsi – P31 na 33 auta.

Pierwsza runda na Daytonie otwiera amerykański sezon IMSA SportsCar Championship. wyścig odbędzie się w dniach 28-29 stycznia z udziałem czterech zespołów i ośmiu oficjalnych kierowców Ferrari Competizioni GT, którzy ochrzczą nowe 296 GT3, następcę Ferrari 488 GT3 Evo 2020.

Historycznie rzecz biorąc Roar, który odbywał się tuż po Nowym Roku, dawał zespołom pierwszą okazję do przetestowania nowych samochodów na tym samym torze, na którym pod koniec miesiąca obywał się 24-godzinny wyścig. Wprowadzone w 2020 roku zmiany spowodowały, że zespoły mają okazję przeprowadzić testy w weekend poprzedzający ten wyścigowy. Tego samego dnia obywają się kwalifikacje – tym razem w formacie tradycyjnym, czyli 30-minutowych kwalifikacji, a nie jak przed rokiem godzinnego wyścigu kwalifikacyjnego.

Risi Competizione powraca z tym samym składem kierowców fabrycznych Ferrari, który zajął drugie miejsce w 2022 roku. Mistrzowie FIA World Endurance GT – Alessandro Pier Guidi i James Calado, wracają z Davide Rigonem i Danielem Serrą w Ferrari 296 GT3 nr 62. W zeszłym roku zespół z Houston prowadził Ferrari 488 GT3 Evo 2020 w GTD Pro, a po 24 godzinach wyścigów zabrakło mu zaledwie dwóch sekund do najwyższego stopnia podium. Serra i Rigon zdobyli najwyższe wyróżnienie w IMSA Endurance Championship zajmując drugie miejsce w sześciogodzinnym klasyku na Watkins Glen.

AF Corse, Cetilar Racing i Triarsi Competizione będą się ścigać w kategorii GTD dla zespołów Pro-Am prowadzonych przez kierowców fabrycznych. AF Corse będzie miało do dyspozycji Ferrari 296 GT3 nr 21. Kierowca fabryczny Miguel Molina będzie współpracować z Simonem Mannem, Luisem Perezem Compancem i Francesco Castellaccim. Włoski zespół zdobył tytuł GTE Pro w 24-godzinnym wyścigu Le Mans w 2019 i 2021 roku, a w 2020 i 2022 roku zajął drugie miejsce w tej klasie, choć w tych wyścigach brał udział inny skład kierowców. Mann i Companc zajęli drugie miejsce w GTD w IMSA Endurance Cup w 2022 roku.

Fabryczny kierowca Ferrari Antonio Fuoco w Daytonie będzie jeździł nowym Ferrari 296 GT3 Cetilar Racing nr 47 wraz z Roberto Lacorte, Giorgio Sernagiotto i Alessandro Balzanem. W zeszłym roku Fuoco, Lacorte i Sernagiotto zwyciężyli w GTD w 12-godzinnym wyścigu w Sebring. Triarsi Competizione debiutuje w Daytona 24 Hour z Ferrari 296 GT3 nr 023. Kierowcy fabryczni Alessio Rovera i Andrea Bertolini dołączają do Onofrio Triarsi i Charliego Scardiny na Florydzie.

Roar Before the Daytona 24 obejmuje pięć sesji treningowych, w tym otwierający trening w piątek o 11:00 i dwugodzinną sesję nocną rozpoczynającą się o 18:30 w sobotę (wszystkie czasy ET). Weekend zakończy się kwalifikacjami w niedzielę, które ustawią stawkę na 61. edycję 24-godzinnego wyścigu Daytona w następny weekend. Obie klasy GTD będą miały 15-minutową sesję kwalifikacyjną w niedzielę o godzinie 13:25.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

 

Previous post
Giulia Q z nagrodą Best Performance Car for Thrills od What Car? Fiat 500 również wyróżniony
Next post
Lancia Delta HF Integrale Evo II należąca do Jasia Fasoli szuka nabywcy

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Ferrari 296 GT3 zadebiutuje za tydzień w 24-godzinnym wyścigu Daytona