fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Fiat 500 i Panda w wariantach hybrydowych

Fiat 500 i Panda w wariantach hybrydowych

Włoski producent samochodów zaprezentował tzw. łagodne wersje hybrydowe modeli 500 i Panda, korzystające z nowego, 3-cylindrowego silnika. Dzięki zastosowanej technologii emisja dwutlenku węgla spadła o 30%.

Nowy silnik 1-litrowy należy do rodziny Firefly i zastępuje dotychczas oferowaną jednostkę 4-cylindrową 1.2. Do pary ma akumulator litowy o pojemności 11 Ah i 12-woltowy rozrusznik BSG (Belt Integrated Starter Generator). Ten ostatni zamontowano bezpośrednio na silniku. Moc układu napędowego wynosi 70 KM. Atutem takiego rozwiązania – poza redukcją spalania i emisji niebezpiecznych substancji do atmosfery – jest ciche, pozbawione wibracji uruchamianie silnika w trybie Start&Stop, a także odzyskiwanie energii podczas hamowania. Co istotne, auto spełnia restrykcyjną normę Euro 6D Final, dzięki czemu potencjalni kupcy mogą skorzystać z ulg podatkowych.

Zdaniem producenta nowy system jest w stanie wyłączyć silnik nawet podczas podróży z prędkością poniżej 30 km/h, gdy kierowca zmieni bieg na neutralny. W podjęciu tej decyzji pomóc ma wskaźnik na desce rozdzielczej, który po prostu to zasugeruje. W takim trybie akumulator litowy ma za zadanie zasilać wszystkie funkcje pojazdu. Całe działanie systemu jest proste i logiczne – energia z hamowania jest przechowywana w akumulatorze, a następnie wykorzystywana do uruchomienia silnika i poprawy przyspieszania.

Układ napędowy współpracuje z nową, 6-biegową skrzynią. Jej zastosowanie ma mieć zbawienny wpływ na redukcję zużycia paliwa podczas jazdy poza miastem. W dodatku umieszczona została 45 mm niżej w komorze silnika, co ma się przekładać na poprawę prowadzenia. 

Modele z serii Hybrid wyróżniają się ekskluzywnym kolorem nadwozia Dewdrop Green, zaś premierowa edycja ma być wyposażona w specjalną tapicerkę wykonaną z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Kolejnym znakiem rozpoznawczym jest napis Hybrid na klapie bagażnika, a także dedykowane logo w kształcie H umieszczone na środkowym słupku.

Fiat 500 Hybrid wejdzie do sprzedaży w Europie już w lutym 2020. Miesiąc później gamę włoskiego producenta wzbogaci Panda Hybrid.

Co istotne, w bieżącym roku ma zostać zaprezentowana nowa, w pełni elektryczna generacja pięćsetki, która ma być produkowana w Turynie. Możemy spodziewać się inspiracji koncepcyjnym modelem Centoventi, docenionym w konkursie Red Dot Award.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
2015 Ferrari 458 Speciale A RM Sotheby's
Fiat Chrysler Automobiles
Next post
13% wzrost sprzedaży nowych aut we Włoszech w grudniu 2019

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Fiat 500 i Panda w wariantach hybrydowych