fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Jak Stellantis przyspieszy przejście na auta elektryczne?

Jak Stellantis przyspieszy przejście na auta elektryczne?

Do połowy bieżącej dekady Stellantis ma zamiar oferować gamę składającą się niemal w pełni z pojazdów zelektryfikowanych, przeznaczonych na rynek Europy i Ameryki Północnej. Wszystkie zostaną opracowane na czterech platformach, pozwalających na zastosowanie baterii umożliwiających pokonanie dystansu do 800 km.

Firma Stellantis, powstała w wyniku fuzji FCA i PSA, przyspiesza przejście na elektryfikację poprzez zwiększenie tempa wprowadzania na rynek nowych modeli i podniesienie celów sprzedażowych – wspomniał Tavares, przedstawiając strategię elektryfikacji nowej grupy podczas pierwszego dorocznego zgromadzenia akcjonariuszy firmy, które odbyło się 15 kwietnia 2021 roku.

Cztery platformy skoncentrowane na pojazdach o napędzie elektrycznym będą stanowić podstawę modeli wszystkich marek grupy, a każda z nich zapewni znaczną poprawę zasięgu:

W przypadku małych samochodów druga generacja platformy eCMP (umożliwiającej zastosowanie w pełni elektrycznego układu napędowego) będzie wykorzystywana do 2026 roku, kiedy to zostanie zastąpiona przez STLA Small. Zasięg wynosiłby ponad 500 km dla samochodów kompaktowych i mógłby z czasem zostać zwiększony do ponad 700 km. Obecne zelektryfikowane samochody kompaktowe i średniej wielkości Stellantis są zbudowane na platformie EMP2, która pozwala na zastosowanie co najwyżej napędu hybrydy plug-in. 

Tavares nie powiedział, czy platformy STLA będą się wywodzić z istniejących architektur. Za to wspomniał o prognozach wzrostu sprzedaży pojazdów zelektryfikowanych do ponad 400 000 sztuk w skali roku w 2021. Do roku 2025, 98% modeli w Europie i 96% w USA będzie miało wersje zelektryfikowane. Już w tym roku tego typu samochody mogą stanowić aż 38% całkowitej sprzedaży Stellantis w Europie w porównaniu do zaledwie 21%, jakie prognozowano wcześniej.

Tavares ujawni więcej szczegółów na temat strategii zelektryfikowanej platformy już 8 lipca 2021 roku. Ogólna strategia grupy zostanie przedstawiona przed końcem bieżącego roku.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

 

Previous post
Tak wygląda Ferrari 812 Versione Speciale
Next post
Alfa Romeo zrezygnuje z platformy Giorgio na rzecz elektryków

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Jak Stellantis przyspieszy przejście na auta elektryczne?