fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Pierwsza prototypowa Lancia 037 trafi na aukcję

Pierwsza prototypowa Lancia 037 trafi na aukcję

15 czerwca na aukcji RM Sotheby’s w mediolańskim Palazzo Serbolloni sprzedana zostanie wyjątkowa Lancia 037 Prototype. 

Potencjalni klienci po wcześniejszym zarezerwowaniu wizyty będą mogli obejrzeć na żywo 30 oferowanych na aukcji samochodów, w tym wspomnianą Lancię. Pojazdy będą wystawiane na dziedzińcu historycznego Palazzo. Jedną z największych atrakcji ma być model 037 Prototype z 1980 roku. To pierwszy wyprodukowany egzemplarz, który należał do Abartha. Powstał, aby kontynuować rajdowe sukcesy takich modeli, jak Fulvia i Stratos. Co ciekawe, 037 to ostatni tylnonapędowy samochód w historii WRC, który zdobył tytuł mistrza świata wśród konstruktorów, pokonując Audi z napędem Quattro.

Lancia 037 Prototype została zbudowana przez Dallarę, przed ostatecznym montażem w fabryce Abartha. Następnie gotowy pojazd testowano na torze i w tunelu aerodynamicznym. W 1982 roku pojazd zadebiutował w rajdzie Akropolu, po czym trafił w prywatne ręce. Został przywrócony do oryginalnej specyfikacji. O jego świetnym stanie technicznym świadczą certyfikaty wydane przez FIVA i Lancia Club of Italy. 

Zdaniem ekspertów cena pojazdu w drodze licytacji może sięgnąć nawet 900 000 euro, czyli równowartości około 4 mln zł. Do wzięcia udziału w aukcji zachęca m.in. Augustin Sabiate Garat, piastujący stanowisko dyrektora sprzedaży RM Sotheby’s w Europie:

Sprzedaż w Mediolanie jest ekscytującym dodatkiem do naszego kalendarza w Europie na rok 2021. W tym tygodniu wielu europejskich kolekcjonerów pojawi się w tym regionie z okazji rozpoczęcia Mille Miglia. Cieszymy się, że możemy współpracować z naszymi kolegami z Sotheby’s w Mediolanie oraz z Palazzo Serbelloni, który zapewnił nam wspaniałą lokalizację. Dzięki temu, że przekazaliśmy również jeden z najważniejszych samochodów rajdowych Lancii, czyli prototyp, z którego powstało zwycięskie 037, sprzedaż ta z pewnością stanie się jedną z najważniejszych w nadchodzącym kalendarzu sprzedaży na rok 2021.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
W marcu we Włoszech wzrosła sprzedaż aut o 497%
Next post
Tonale opóźnione. Nowy CEO wymaga lepszych osiągów w wariancie plug-in

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Pierwsza prototypowa Lancia 037 trafi na aukcję