fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Taniej naprawisz auto i nie stracisz gwarancji!

Taniej naprawisz auto i nie stracisz gwarancji!


Komisja Europejska przyjęła nowe rozporządzenie dotyczące sprzedaży i serwisowania aut. To oznacza dostęp do tanich części i napraw w nieautoryzowanych serwisach bez utraty gwarancji.

Nowe przepisy od 1 czerwca 2010 roku zastąpią obecne obowiązujące rozporządzenie "w zakresie dystrybucji i serwisowania pojazdów silnikowych". Rozporządzenie ma w większym stopniu gwarantować kierowcom prawo do nieoryginalnych ale tańszych części zamiennych oraz serwisowania aut w nieautoryzowanych warsztatach.

To istotne dla posiadaczy samochodów – podkreślają unijni eksperci –  ponieważ naprawy stanowią ok. 40 proc. kosztów utrzymania pojazdu. Ucieszą się także niezależne warsztaty samochodów, które będą mogły łatwiej konkurować z autoryzowanymi serwisami. "Jestem przekonany, że nowe ramy prawne przyniosą odczuwalne korzyści konsumentom wraz z obniżeniem kosztów napraw i utrzymania aut" – powiedział Joaquin Almunia, unijny komisarz ds. konkurencji.

Komisja Europejska nie precyzuje, o ile spadną koszty napraw, ale jak tłumaczą jej przedstawiciele będzie jej łatwiej zwalczać nieuczciwe praktyki producentów samochodów, którzy np. nie chcą zdradzać niezależnym warsztatom i producentom części informacji technicznej pojazdu. By kierowcy, a także właściciele niezależnych warsztatów mieli jasność, że można korzystać z nieautoryzowanych serwisów i części zamiennych, KE zapowiada wydanie specjalnej broszury informacyjnej w formie pytań i odpowiedzi. 

Poprzedni wpis
Drive it day!
Następny wpis
Makaron w puddingu

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back
Udostępnij

Taniej naprawisz auto i nie stracisz gwarancji!