fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Tonale będzie oferowane w USA wyłącznie w wariancie plug-in hybrid

Tonale będzie oferowane w USA wyłącznie w wariancie plug-in hybrid

Alfa Romeo zrezygnowała z planów sprzedaży w USA swojego crossovera Tonale z silnikiem benzynowym o pojemności 2 litrów – pojazd będzie dostępny wyłącznie w wariancie hybyrdowym plug-in. Poinformował o tym sam prezes włoskiej marki Jean-Philippe Imparato.

Decyzja ta zaprzecza zeszłorocznej deklaracji, zgodnie z którą Tonale na amerykańskim rynku będzie oferowane w 2-litrowy silnik turbodoładowany o mocy 256 KM, współpracujący z 9-biegową przekładnią i napędem na obie osie.

Hybrydowy układ napędowy plug-in Tonale o mocy 275 KM łączy 1,3-litrowy, czterocylindrowy silnik benzynowy, rozwijający 177 KM, z jednostką elektryczną oferującą 122 KM. Ten drugi obniża zużycie paliwa i emisję CO2. Z kolei bliźniaczy Hornet otrzyma 2-litrową jednostkę pozbawioną jakiejkolwiek formy hybrydyzacji oraz, w wersji oferowanej równolegle, ten sam układ typu plug-in, co Tonale. Za wytwarzanie obu modeli odpowiedzialna jest fabryka Stellantis we włoskim Pomigliano.

Rzecznik Alfy Romeo powiedział, że powodem, dla którego marka zdecydowała się teraz na sprzedaż w USA tylko Tonale plug-in, jest przede wszystkim konieczność ograniczenia emisji CO2, zwłaszcza w tzw. stanach CARB. Są to te stany, które stosują się do surowych zasad emisji wprowadzanych stopniowo przez Kalifornię.

Według proponowanych przez Kalifornię przepisów Advanced Clean Cars II, wprowadzonych w sierpniu 2022 roku i czekających na ostateczne zatwierdzenie, udział pojazdów o zerowej emisji CO2 u każdego producenta samochodów (w tym plug-in) będzie musiał wzrosnąć do 35% w 2026 roku i zwiększyć się do 100% w 2035 roku.

Alfa Romeo rozpoczęła przyjmowanie zamówień na Tonale plug-in 17 listopada, a pierwsze dostawy w Europie spodziewane są w pierwszym kwartale 2023 roku. Wysyłka do USA rozpocznie się kilka tygodni później.

Niedawno Imparato powiedział, że plug-in w Tonale „nie jest tylko kolejnym układem napędowym – to potrzeba egzystencjalna”, następnie stwierdzając, że wariant plug-in zmniejsza średnią emisję CO2 dla całej marki o 40%! To powinno umożliwić zwiększenie sprzedaży Tonale na rynkach zachodniej i północnej Europy, w tym w: Niemczech, Francji, Holandii i Norwegii. Firma ma nadzieję na osiągnięcie sprzedaży Tonale na poziomie 80 000 sztuk rocznie.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
1996 Ferrari F310 Show Car sprzedany za 216 000 euro
Next post
Tuner Kahn zaprezentował Fiata 500ec

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Tonale będzie oferowane w USA wyłącznie w wariancie plug-in hybrid