fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Złombol – wspaniała przygoda i szczytny cel

Złombol – wspaniała przygoda i szczytny cel

zlombol thumb

Kilka lat temu pewnego piątkowego wieczoru trójka znajomych  Martyna Kinderman, Jan Badura oraz Marcin Tetzlaff wpadli na ciekawy pomysł polegający  na połączeniu pomocy dzieciom z domów dziecka oraz niesamowitej przygody motoryzacyjnej.  Tak narodziła się  idea Złombolu.

W sobotę 23 lipca wyrusza 5-ta już edycja. Impreza zaczyna się  w centrum Katowic przy ulicy Mariackiej o godzinie 9.00 . Start wszystkich załóg został zaplanowany na godzinę 11. W dniu dzisiejszym chciałbym  przeprowadziliśmy wywiad z jednym z trzech organizatorów Złombolu Marcinem Tezlaffem.

Marcin opowiedz naszym czytelnikom skąd wzięła się idea Złombolu ?

Zaczęliśmy od kupowania fiatów 126p odsuniętych od ruchu drogowego. Umawialiśmy się w weekendy i rozpoczynając od przerobienia blaszanej strony maluszka kończyliśmy na całkowitych destrukcjach poprzez wyścigi. Dobrze się wtedy bawiliśmy.
Kiedyś podczas rozmowy  padła spontaniczna  propozycja że jedziemy do Monako starymi samochodami. Pewnego dnia zobaczyłem w komisie dużego fiata i postanowiłem go kupić. Drugi organizator miał  trabanta. Taką niesamowitą przygodę postanowiliśmy połączyć  z pomaganiem dzieciom z domów dziecka. Na pierwszy Złombol zgłosiło się ok 100 osób ale gdy doszło już do wyjazdu to pojechały dwa auta organizatorów.

Co podobało Ci się najbardziej w pierwszym Złombolu ?
Gdy przyjechaliśmy do Monaco zobaczyliśmy że stoją tam same wypasione samochody: Aston Martiny, Lamborghini, Bentleye.  Podjechaliśmy pod główne wejście do kasyna.  Przybiegł zszokowany boy hotelowy zobaczyć co się dzieje a ja podaję mu kluczyki do dużego fiata żeby go zaparkował  Smiley

Jakie samochody są dopuszczone do Złombolu ?
W rajdzie mogą wziąć udział tylko samochody komunistycznej koncepcji lub produkcji do orientacyjnej wartości nabycia 1000 zł. Dopuszczone są pojazdy osobowe, ciężarowe, autobusy, motocykle i nawet motorynki.  W przypadku samochodów z  przełomu epok liczą się powiązania z komunizmem.  Maluch z 1994 roku może być ale już np. Skoda Felicja nie.  Nie chcemy też żeby w rajdzie startowały odrestaurowane Warszawy, Syreny lub inne auta.

Ile było wszystkich edycji i jakie były cele poprzednich rajdów ?
Pierwszy Złombol miał miejsce w 2007 roku. Pojechaliśmy do Monaco w 2 załogi ( Duży Fiat i Trabant ).  W  2008 r. powtórzyliśmy Monaco, pojechało 13 załóg.  w 2009 roku pojechaliśmy na koło podbiegunowe,  wtedy pojechało 21 załóg. Do Skandynawii dojechało 19, a metę przekroczyło 17 załóg.  W 2010 jechaliśmy do Turcji  (Istambuł ) wtedy pojechało 120 załóg. W tym roku mamy rekord, zgłosiły się ponad 132 załogi!

Dokąd w tym roku prowadzi trasa i jakich największych trudności można się spodziewać  ?
W tym roku trasa prowadzi do Loch Ness. Cała trasa liczy 2500 km.  Będziemy przejeżdżali przez Niemcy, Holandię, Francję. Przeprawimy się przez Kanał la Manche.  Przejedziemy przez Londyn, następnie udamy się do doliny Great Glen gdzie mieści się słynne jezioro Loch Ness.

Jakie ciekawe pojazdy jadą w tym roku ?
Do ciekawych samochodów można zaliczyć:
Fiat 125 p kombi z 1979 r.
Ł koda 1203
GAZ 67B
NYSA 501
MZ ES 250
Ł»uk Strażacki rocznik 1974
TARPAN
Syrena 105 B

Jak wygląda wątek charytatywny ?
Każdy uczestnik musi znaleźć własnych darczyńców. następnie pieniądze wpłaca się na konto fundacji, która w 100 % przekazuje ją na pomoc dzieciakom z domów dziecka. Wielu ludzi myśli ze uczestnicy zbierają sobie pieniądze na wakacje a tak  nie jest, bo każdy uczestnik musi sam opłacić  sobie wyjazd, a od tego roku każda załoga musi zebrać 1000 zł  oraz zapłacić 250 zł wpisowego. Tak naprawdę uczestnicy mają ciężką sprawę ponieważ wymaga to od nich trochę wysiłku. Niektórzy darczyńcy dają 50 zł , inni 500 zł zależy jak kto trafi.  Całość zebranych środków trafia na cel charytatywny.  W zeszłym roku zebraliśmy 170 tyś zł. Pomagamy domom dziecka w Katowicach, Orzeszu, Cichej, Bytomiu , Zabrzu oraz Gliwicach.

Czy np. jest szansa żeby Złombol zawitał do  Afryki  albo  Ameryki południowej  ?
Raczej nie. Nie chcemy żeby ze Złombolu zrobiła się impreza ekskluzywna.  Koszty przelotu do Ameryki południowej są  dosyć wysokie. Teraz wystarczy, że zbierze się 3- 4 studentów kupią  stary samochód za 1000 zł , znajdą darczyńców i czeka ich niesamowita przygoda.

Czy możesz mi zdradzić gdzie jedziecie za rok ?
Nie 🙂  Sami nie wiemy na razie.  Informacje ta pojawia się zawsze na przełomie roku.

Czy tegoroczny wyjazd można będzie śledzić online ?
Tak. Na naszej stronie złombol.pl będzie specjalny link, dzięki któremu będzie można śledzić przebieg trasy oraz będziemy prowadzili bloga przebiegu całej wyprawy.

Dziękujemy za pokazanie od środka idei Złombolu. Mamy nadzieję że tegoroczna wyprawa się uda i wszystkie załogi szczęśliwie dojadą do mety! Będziemy przyglądać się postępom bliżej, ale o tym w kolejnym artykule

Rozmawiał Wojciech Ahnert
Zdjęcia: Wojciech Ahnert, zlombol.pl

Poprzedni wpis
Youngtimerparty
Następny wpis
ForzaItalia.pl na Złombolu!

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
Udostępnij

Złombol – wspaniała przygoda i szczytny cel