fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

70 lat temu Scuderia Ferrari wygrała swój pierwszy 24 Hours of Le Mans

70 lat temu Scuderia Ferrari wygrała swój pierwszy 24 Hours of Le Mans

Dziewicze zwycięstwo zespołu wyścigowego Scuderia Ferrari w 24-godzinnym Le Mans (na torze Circuit de la Sarthe we Francji) miało miejsce w 1949 roku, czyli 70 lat temu. To była pierwsza edycja po wojnie. 

Sukces był zasługą Ferrari 166 MM oraz dwóch kierowców – Luigiego Chinettiego oraz Lorda Selsdona. Co ciekawe, Luigi w zespole z Jeanem Lucasem, w 1949 roku sięgnął po zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Spa, ponownie startując za kierownicą 166 MM. Nieco wcześniej auto marki Ferrari wygrało wyścig wytrzymałościowy Mille Miglia.

Scuderia Ferrari, przy okazji Finali Mondiali na torze Mugello, chce świętować siedemdziesiątą rocznicę tego wielkiego wydarzenia. Jedną z atrakcji ma być wystawa samochodów wyścigowych, które odnosiły sukcesy w wyścigach długodystansowych, na czele z modelem 488 GTE zespołu AF Corse, nr boczny 51. Za kierownicą tego modelu ekipa w składzie Alessandro Pier Guidi, James Calado i Daniel Serra, sięgnęła po 36 zwycięstwo dla Ferrari. Jak twierdzi włoski producent z Maranello – dla fanów samochodów klasy GT jest to okazja, której nie można przegapić. 

Podczas Finali Mondiali Ferrari odbędą się wyścigi w ramach XX Programmes, F1 Clienti Progammes i Ferrari Challenge. W tej ostatniej udział bierze Agata Smółka. W klasyfikacji generalnej Coppa Shell Am obecnie zajmuje najwyższe miejsce z przewagą 6 punktów nad Laurentem De Meeusem i 15 punktów nad Henrikiem Jansenem. Swój ostatni triumf świętowała na torze Imola.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Poprzedni wpis
YouTuber przywrócił do życia spalonego Huracana
Następny wpis
Minęło 50 lat od kiedy Fiat przejął Lancię

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back
Udostępnij

70 lat temu Scuderia Ferrari wygrała swój pierwszy 24 Hours of Le Mans