fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Alfa Romeo Racing świętuje tysięczny wyścig F1

Alfa Romeo Racing świętuje tysięczny wyścig F1

Alfa Romeo, zwycięzca pierwszego Grand Prix i pierwszych mistrzostw w historii Formuły 1, składa hołd królowej motorsportu, czyli najważniejszej serii wyścigowej na świecie, mogącej pochwalić się milionami fanów. Historyczny, tysięczny wyścig, odbędzie się w ten weekend – 14 kwietnia 2019 roku – w Chinach.

Długa i ekscytująca historia Formuły 1 rozpoczęła się w 1950 roku, kiedy to po raz pierwszy zorganizowano globalne wydarzenie pod nazwą Formula 1 World Championship. W rzeczywistości niemal wszystkie rundy zostały rozegrane na europejskich torach. Pierwszy wyścig miał miejsce na Silverstone 13. maja 1950 roku. Od tamtego czasu wszystko zmieniło się radykalnie, idąc z duchem czasu – zarówno tory, ich infrastruktura, zespoły, bolidy oraz cała otoczka. Tylko dwa czynniki pozostały te same. Mowa o entuzjastycznym podejściu fanów i… obecności Alfy Romeo na starcie pierwszego i tysięcznego Grand Prix.

Zespół wyścigowy Alfa Romeo zaprezentował 4 egzemplarze jednomiejscowego 158, za kierownicami których zasiedli tak wybitni kierowcy, jak Giuseppe Nino Farina, Juan Manuel Fangio, Luigi Fagioli i Reg Parnell. W pierwszym wyścigu kwalifikacje potoczyły się wedle wymarzonego scenariusza dla włoskiej marki. Cztery najwyższe pozycje powędrowały właśnie do Alfy Romeo.

Piastujący wtedy stanowisko inżyniera Giuseppe Busso stwierdził, że prawdziwym problemem dla zespołu „trzech F” (od nazwisk – Farina, Fangio i Fagioli) będzie ustalenie kolejności na podium. Jednak triumfator pierwszego wyścigu Formuły 1 w historii mógł być tylko jeden i został nim Nino Farina. Pokazał najwyższą klasę zajmując pole position, wykręcając najszybsze okrążenie w trakcie wyścigu i wygrywając go. I to wszystko za kierownicą Alfy Romeo 158 o mocy 350 KM, która na prostych osiągała prędkość nawet 290 km/h.

Alfa Romeo 158 wygrała wtedy 6 z 7 wyścigów zaliczanych do klasyfikacji generalnej, odpuszczając udział w rundzie na torze Indianapolis 500. Tak samo postąpiły wszystkie inne europejskie zespoły. Nino Farina został pierwszym mistrzem nowo utworzonej Formuły 1. Włoski producent powtórzył sukces i rok później za kierownicą jednoosobowej 159 tytuł zgarnął Juan Manuel Fangio.

Włoska marka powróciła do rywalizacji w królowej motorsportu w ubiegłym sezonie, nawiązując współpracę z zespołem Sauber. Na początku 2019 roku Sauber F1 przemianowany został na Alfa Romeo Racing. W barwach tej ekipy startują Kimi Raikkonen i Antonio Giovinazzi.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

 

Previous post
Scuderia Ferrari przed rundą w Chinach: Nastroje w zespole są bardzo dobre
Next post
Giulia Veloce – góry, miasto i szosa

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Alfa Romeo Racing świętuje tysięczny wyścig F1