fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Podczas Lancia Design Day zaprezentowano nowe logo włoskiej marki

Podczas Lancia Design Day zaprezentowano nowe logo włoskiej marki

Do premiery pierwszego nowego modelu Lancii pod skrzydłami Stellantis pozostał jeszcze ponad rok, ale włoska marka już pracuje nad trzema nowymi samochodami, z którymi ma nadzieję przypieczętować swoje wejście do segmentu premium. Zapowiedzią zmian jest zaprezentowane nowe logo, stanowiące także początek języka designerskiego, nazwanego „Pu+Ra” w nawiązaniu do słów pure (czysty) i radical (radykalny).

Podczas poniedziałkowego spotkania w ramach Lancia Design Day wypowiadał się m.in. Luca Napolitano, prezes Lancii:

Chcieliśmy pokazać, że Lancia może być wierna swoim korzeniom bez konieczności wyboru między byciem czystym a radykalnym, oferując oba te elementy dzięki naszemu językowi projektowemu Pu+Ra.

Jean-Pierre Ploue, szef działu projektowania Stellantis, wskazał na dwa samochody koncepcyjne Bertone (Lancię Stratos Zero z 1970 roku i Alfę Romeo Carabo z 1968 roku) jako źródła inspiracji. Zaprezentowana wizualizacja stanowi nawiązanie do Stratosa Zero. W obszarze słupków C ma nowe logo, zaś z tyłu widać okrągłe światła przywodzące na myśl te, znane z Lacii Stratos, która zadebiutowała na rynku w 1973 roku. Ploue stwierdził, że wszystkie te wyzywające i radykalne elementy znajdziemy w przyszłym Ypsilonie

Trzy premiery do 2028 roku

Napolitano powiedział, że Lancia projektuje swoje trzy przyszłe modele jednocześnie, aby zapewnić maksymalną możliwą spójność wizualną z językiem projektowania Pu+Ra. Obecnie Lancia sprzedaje tylko jeden model w postaci Ypsilona i to wyłącznie na rodzimym włoskim rynku. Marka w szeregach Stellantis jest pozycjonowana jako premium, obok m.in. Alfy Romeo i DS-a.

Nowy Ypsilon pojawi się na początku 2024 roku jako pięciodrzwiowy mały samochód. Będzie to pierwsza w pełni elektryczna Lancia, jak również ostatnia oferująca wariant z silnikiem spalinowym. Kolejny model ma być średniej wielkości i pojawić się w 2026 roku – wewnętrznie jest określany jako Aurelia. Trzecia ma być Delta – powinna zostać zaprezentowana w okolicach 2028 roku. 

Nowe logo Lancii zawiera flagę, koło (dla kierownicy) i lancę – ten ostatni element nawiązuje do nazwy marki, oznaczającej po włosku włócznię lub lancę. Wszystkie te elementy zostały wykorzystane w logo Lancii z 1929 roku (pierwsze logo pojawiło się w 1907 roku). Ta nowa interpretacja najbardziej przypomina wariant wprowadzony w 1957 roku.

Lancia wdraża 10-letni plan strategiczny Renaissance, w ramach którego po 2028 roku sprzedawane będą wyłącznie pojazdy w pełni elektryczne. Trzy nadchodzące modele pokryją 50% rynku, twierdzi marka. Firma obecnie rozbudowuje swoją sieć dealerską, aby dodać 100 dodatkowych salonów w Europie, koncentrując się na sprzedaży online i oczekiwanym agencyjnym modelu dystrybucji.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Tak wygląda zakamuflowany następca Aventadora. Ma 6 końcówek układu wydechowego
Next post
Ferrari zaakceptowało rezygnację Mattia Binotto w roli szefa zespołu Scuderia Ferrari

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Podczas Lancia Design Day zaprezentowano nowe logo włoskiej marki