fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

8C gwiazdą Storie Alfa Romeo

8C gwiazdą Storie Alfa Romeo

Głównym bohaterem 9. epizodu z serii Storie Alfa Romeo jest model 8C Competizione. Auto w założeniach konstruktorskich miało być swoistego rodzaju pomostem między przeszłością, a przyszłością.

Powstało w trakcie głębokiego procesu reorganizacji w branży motoryzacyjnej i stała się wizytówką, wokół której Alfa Romeo na nowo zdefiniowała swoją tożsamość i wartości. 8C stało się także stylistycznym i technicznym punkt wyjścia dla przyszłych produktów.

Na początku 2006 roku Sergio Marchionne dał sygnał do rozpoczęcia industrializacji i produkcji seryjnej samochodu koncepcyjnego, który wzbudził tak wiele emocji na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie w 2003 roku. Alfa Romeo Centro Stile Wolfganga Eggera i firmowe zaplecze projektowe stworzyło nowy projekt w zaledwie osiem miesięcy. Zaprezentowane w ostatecznej wersji na targach motoryzacyjnych w Paryżu w 2006 r. 8C zebrało w ciągu kilku tygodni 1400 zamówień z całego świata, a zaplanowane 500 numerowanych egzemplarzy zostało wyprzedanych na długo przed rozpoczęciem produkcji.

Historia 8C Competizione zaczyna się od jego nazwy: 8C odnosi się do ośmiocylindrowych samochodów zaprojektowanych przez Vittorio Jano. Samochodów, które w latach trzydziestych wygrywały wyścigi na całym świecie (cztery zwycięstwa z rzędu w Le Mans i trzy w Mille Miglia). Competizione natomiast nawiązuje do 6C 2500, którą Juan Manuel Fangio prowadził w 1950 roku w Mille Miglia. Auto miało być ucieleśnieniem kwintesencji Alfy Romeo opartej o takie czynniki, jak: lekkość konstrukcji, balans między osiami oraz precyzyjne prowadzenie.

Model 8C szczycił się dużym silnikiem – 4,7-litrowy V8 wytwarzał moc 450 KM. Ponadto inżynierowie zdecydowali się na zamontowanie skrzyni biegów przy tylnej osi, czego brakowało w drogowych modelach Alfy Romeo od początku lat 90. W rezultacie powstał samochód o optymalnym stosunku masy do mocy, zdolny do osiągnięcia 100 km/h ze startu zatrzymanego w 4,2 sekundy.

Nowa sportowa Alfa Romeo robiła także wrażenie swoją stylistyką. Jeden z ówczesnych prezenterów BBC Jeremy Clarkson opisał go w ten sposób: Nazywa się 8C i myślę, że jest to po prostu najpiękniejszy samochód, jaki kiedykolwiek powstał. Przednie światła przywodziły na myśl model 33 Stradale, zaś tył – Giuliettę SZ z 1961

8C Competizione stało się naturalną inspiracją dla późniejszych modeli, również tych wielkoseryjnych, w tym MiTo i Giulietty. Ale 8C doczekała się bliskiego krewnego w postaci kompaktowego supersamochodu nazwanego 4C, którego produkcja nie była limitowana. Dzięki 4C Alfa Romeo powróciła na rynek kompaktowych aut sportowych, oferując najnowocześniejsze materiały i rozwiązania technologiczne, połączone z maksymalną lekkością i niezwykłą dynamiką.

Projektanci Alfy Romeo podjęli decyzję o inwestycji nie w moc, ale możliwie niską masę własną. Efekty były zdumiewające – gotowe do jazdy auto legitymowało się masą nieco ponad 1000 kg, co dawało stosunek masy do mocy na poziomie 4 kg/ KM. 

Aaby osiągnąć pożądaną lekkość w konstrukcji zastosowano elementy z poliestru i włókna szklanego. Najbardziej innowacyjnym elementem była jednak sama rama typu monocoque , wykonana w całości z włókna węglowego i w technologii zaczerpniętej z Formuły 1. Efektem wykorzystania superlekkich i wytrzymałych materiałów oraz nowoczesnych procesów technologicznych, masa ramy wynosiła zaledwie 65 kilogramów.

Czterocylindrowy silnik 4C również był bardzo lekki i wykonany w pełni z aluminium. Z pojemności 1750 cm³ osiągnięto moc  240 KM. Aby zapewnić optymalne rozłożenie ciężaru, został on umieszczony poprzecznie z tyłu. W skrzyni biegów zastosowano system podwójnego suchego sprzęgła. W zawieszeniu użyto klasycznego układu McPhersona na tylnej osi. 4C osiągał prędkość maksymalną 255 km/h i potrafił rozpędzić się od 0 do 100 km/h w zaledwie 4,5 sekundy.

W ramach serii Storie Alfa Romeo producent wspomniał historię m.in. takich modeli, jak: : 24 HP, 6C 1750, 6C 2500, Alfettę 158/159Giulietta, Giulia i 156.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
FCA w ramach akcji charytatywnej sprzedaje szkice ikonicznych modeli
Next post
Wyścigi na Spa-Francorchamps z przygodami

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

8C gwiazdą Storie Alfa Romeo