fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Miura gwiazdą muzeum w Miami

Miura gwiazdą muzeum w Miami

W ramach wydarzenia Art Basel Miami Beach, Automobili Lamborghini wystawiło Miurę w muzeum Wolfsonian-FIU w dzielnicy Art Deco w Miami. Wystawę stworzoną przez włoskich liderów designu, architektury i mody, zatytułowaną A Dreamscape of Italian Design, odwiedziło wiele znanych osobistości.

Z myślą o zaprezentowaniu pionierskiego kunsztu Lamborghini, galerię na drugim piętrze przekształcono w plener rodem z lat 60., którego główną atrakcją jest Miura z 1968 roku. Na ścianach powieszono historyczne zdjęcia tego zabytkowego pojazdu, pochodzące z archiwów Lamborghini. Współpracę z marką z Sant’Agata Bolognese zachwalał Cristiano Musillo, konsul generalny Włoch w Miami:

Jesteśmy dumni, że możemy kontynuować naszą współpracę z Lamborghini z okazji Art Basel Miami Beach. Lamborghini reprezentuje doskonały symbol piękna i jakości Made in Italy, il Bello e il Ben Fatto italiano. Estetyka włoskiego produktu wysokiej klasy, takiego jak samochód sportowy, wywodzi się z wielowiekowej kultury wzbogaconej o najnowocześniejszą technologię i perfekcyjne połączenie tradycji z innowacyjnością.

Niewielu pojazdom udało się wpłynąć na świat motoryzacji w tak wielkim stopniu jak Miurze. Produkowany w latach 1966-1973 samochód był pierwszym w swoim rodzaju dwumiejscowym supersamochodem z silnikiem umieszczonym przy tylnej osi. 

Tak jak i dzieła zaprezentowane podczas dorocznej imprezy Art Basel w Miami, tak i Lamborghini Miura otrzymała wysokie uznanie publiczności i mediów w latach 60. Za rewolucyjny wygląd auta odpowiedzialny był przede wszystkim Marcello Gandini, który na nowo zdefiniował pojęcie supersamochodu, zapisując się na kartach historii jako twórca jednego z największych skarbów włoskiej motoryzacji. 

W 2016 roku minęło 50 lat od rozpoczęcia sprzedaży Miury. Zachowane do dzisiaj egzemplarze mogą zostać poddane profesjonalnej renowacji w Polo Storico. Taki zabiegł przeszedł egzemplarz Miury S, który niegdyś należał do Roda Stewarta, a także pojazd w odmianie SV, będący własnością prezesa FIA.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Poprzedni wpis
Maserati Ghibli SQ4 w górach... wymarzona podróż
Następny wpis
Tak do 338 km/h rozpędza się Huracan Performante z kompresorem

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back
Udostępnij

Miura gwiazdą muzeum w Miami